Otyłość wśród dzieci i młodzieży z naszego powiatu jest rzeczywiście dużym problemem, którym należy się zająć?
- Tak, problem jest naprawdę duży. Opieramy się na badaniach prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, opublikował on badania dotyczące otyłości i nadwagi u polskich dzieci. Według raportu, ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. Województwo lubelskie jest trzecie pod względem odsetka dzieci z nieprawidłową wagą ciała. Z nadwagą lub otyłością boryka się tu prawie 25 proc. dzieci.
Dużo rodziców zgłasza się do Pani po pomoc?
- Na co dzień pracuję w Przychodni Lekarza Rodzinnego Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim. Do przychodni zgłasza się dużo rodziców z dziećmi. Średnio od 5 do 10 nowych pacjentów tygodniowo. Niestety - trafiają do nas osoby z już dużymi problemami zdrowotnymi wynikającymi z otyłości. Najczęstsze problemy to cukrzyca typu II, insulinooporność, zaburzenia lipidowe, a także zwyrodnienia stawów i choroby wątroby.
Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej sprzyjają nabieraniu na wadze o czym każdy wie. Ale czy tylko to przyczynia się do powstawania otyłości?
- Do tego co Pani wymieniła mogę dodać jeszcze hasło "genetyka". Dlatego propozycja PCZ jest skierowana także do rodziców. Dzieci z otyłością o podłożu genetycznym powinny mieć właściwe wzorce w domu, aby zminimalizować rozwój otyłości i uniknąć negatywnych konsekwencji w dorosłym życiu. Niestety otyłość może być także konsekwencją różnych zaburzeń np. chorób tarczycy to najczęściej wynika z niewłaściwych zachowań żywieniowych tj. źle zbilansowana dieta w mikro- i makroelementy, zbyt duża gęstość energetyczna diety, nieregularność posiłków (rezygnacja ze śniadania i drugiego śniadania), nieświadome spożycie kalorii, a także sposób przyrządzania potraw.
Startujecie ze specjalnym programem. Jaki cel sobie stawiacie?
- Zależy nam przede wszystkim na dotarciu do jak największej liczby rodziców. Chcemy, aby hasło "nadwaga i otyłość" skłoniło do przemyśleń i działania. Rodziny, które się do nas zgłoszą zostaną objęte profesjonalną opieką, dzieci z problemem nadwagi lub otyłości zostaną objęte indywidualnymi konsultacjami.
W jaki sposób ten program będzie realizowany?
- Każda rodzina z dziećmi zagrożonymi otyłością, zainteresowana programem profilaktycznym, może wziąć w nim udział. Zgłoszeń można dokonać telefonicznie lub osobiście w rejestracji Przychodni Lekarza Rodzinnego przy ul. Szpitalnej 9. Planujemy przeprowadzenie czterech szkoleń dla rodzin, podczas których omówimy tematykę nadwagi i otyłości. Będą to wykłady z elementami warsztatów. Dodatkowo każda rodzina może spotkać się ze mną indywidualnie podczas konsultacji dietetycznych. Podczas takiej wizyty zostanie opracowany plan działania, omówione zostaną indywidualne wskazówki żywieniowe oraz w razie konieczności inne czynności mające na celu zmniejszenie nadwagi i otyłości u pacjenta.