Na pisemnym egzaminie z języka polskiego pojawił się temat z „Lalki" Bolesława Prusa - "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka? i wiersz Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają".
Większość maturzystów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Konarskiego w Opolu Lubelskim wybrała „Lalkę".
- Uczniowie wolą pisać rozprawki niż analizę i interpretację wiersza, jakoś lepiej czują się w prozie niż w poezji – przyznaje Anita Wrona, dyrektor ZSZ w Opolu Lubelskim.
Choć zdarzały się i wyjątki.
- Czuję bardzo dużą ulgę po egzaminie pisemnym z języka polskiego. Nie było tak trudno, jak myślałam. Nie wybrałam rozprawki, ale analizę wiersza Brylla, z tego stresu to tytuł wyparował mi z głowy. Test spodziewałam się, że będzie trudniejszy, ale dobrze poszło – mówiła tuż po wyjściu z sali Joanna Krzyżanowska z Technikum Gastronomicznego w Opolu Lub., która jako pierwsza zakończyła egzamin z języka polskiego. - Najbardziej boję się matematyki. Zdaję jeszcze język angielski i rozszerzoną geografię - dodaje.
W ZSZ w Opolu Lubelskim do matury przystąpiła połowa uczniów z trzech klas technikum. Nie stawili się absolwenci z Liceum dla Dorosłych, którzy zadeklarowali, że będą zdawać maturę. Zdaniem nauczycieli od zdawania matury odstrasza uczniów królowa nauk, czyli matematyka.
W poniedziałek maturzyści zmierzą się z egzaminem pisemnym z matematyki, a we wtorek będą zdawali egzamin pisemny z języka angielskiego.