Zgodnie z planem w połowie przyszłego roku miasto i gmina Józefów nad Wisłą obsługiwane będą przez nową oczyszczalnię ścieków. Powstaje ona w Kolczynie, tuż obok starej oczyszczalni. Ale niewykluczone, że już w grudniu uda się dokonać wstępnego rozruchu i puścić pierwsze ścieki.
Pojemność obu oczyszczalni będzie bardzo zbliżona. Ale nowa ma pracować lepiej i taniej.
- Nowa oczyszczalnia będzie bardziej ekonomiczna. Jej wydajność będzie około trzy razy większa i co najważniejsze znacznie oszczędniejsza – zapowiada Robert Główka, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Józefowie nad Wisłą.
Dzięki nowej oczyszczalni będzie można skuteczniej przeprowadzić proces utylizacji zebranych ścieków.
- Obiekt wyposażony zostanie nie tylko w urządzenia do oczyszczania ścieków. Dzięki zastosowaniu nowych technologii powstanie możliwość przeprowadzania tzw. przeróbki osadowej, czyli niejako powtórnego oczyszczenia powstałego w poprzednim procesie osadu – tłumaczy technolog Michał Pułjan, prowadzący całą budowę.
Jak się okazuje, działa to bardzo podobnie do urządzenia EGR w silnikach diesla.
- Dotychczas osad powstały podczas oczyszczania wywożony był w formie nawodnionej, czyli niemalże płynnej. Przy zastosowaniu projektowanej technologii, doprowadzony zostanie do postaci bardzo gęstej masy, czyli szlamu lub inaczej mówiąc błota osadowego – objaśnia prezes Główka.
Powstaje ono na skutek obumierania bakterii, które wytwarzają się w osadnikach. Przez 25 dni, bo tyle trwa magazynowanie osadu, do odstojników dostarczany jest tylko tlen. Bakterie mają możliwość życia, a nie mają możliwości odżywiania. Po tym czasie dokonuje się swoisty akt autokanibalizmu i następuje ich biodegradacja. Oczyszczona w ten sposób woda oddana zostaje naturalnemu środowisku, a osad zostaje przetransportowany do specjalistycznego zakładu, gdzie poddany całkowitemu osuszeniu, jest utylizowany.
- Zastosowanie tego rodzaju technologii daje olbrzymie korzyści w zakresie oszczędności energii elektrycznej. Jej zużycie będzie blisko ośmiokrotnie niższe niż w dotychczas działającym systemie – podkreśla prezes gminnej spółki PUK w Józefowie nad Wisłą.
Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Kolczynie to jedna z najpoważniejszych inwestycji gminy w ostatnich latach. Realizowana jest przy unijnym wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jej całkowity koszt sięga blisko 4 mln zł. W ramach całego przedsięwzięcia zaplanowana jest również budowa "centrum dowodzenia", czyli biurowca, w którym poza pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników, zainstalowane zostaną również urządzenia sterujące pracą oczyszczalni.
- Przez najbliższe 10 lat, a tyle wynosi średni czas eksploatacji oczyszczalni ścieków, bez problemu odbierane będą nieczystości kanalizacyjne zarówno z terenu miasta, jak i całej gminy – twierdzi Robert Główka.