Z rok na rok dzieci z autyzmem rodzi się w Opolu Lubelskim coraz więcej. Obecnie nasze stowarzyszenie liczy 15 podopiecznych w wieku od 4 do 13 lat. Organizujemy spotkania, podczas których podnosimy rodziców na duchu i kierujemy ich tam, gdzie mogą uzyskać dalszą pomoc – tłumaczy Bożena Piłat, prezes Stowarzyszenia Rodzin z Autyzmem „Elf”.
Przed budynkiem OCK pojawiły się niebieskie balony, który to kolor symbolizuje autyzm. Tegorocznym obchodom święta przyświecało hasło „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”.
Dzisiejsze spotkanie jest zorganizowane po to, żeby szerzyć wiedzę o autyzmie. Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała tę chorobę za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Podkreślam jednak, że autyzm nie jest traktowany jako chorobo tylko jako stan – powiedziała Ewa Szczucka-Majewska, wiceprezes „Elfa”.
Podczas spotkania uczestnicy konkursu plastycznego „Ja i mój kolega/koleżanka z autyzmem” odebrali nagrody.
Moja praca przedstawia osobę z zamazaną twarzą. Jest ona w bańce, przez co świat zewnętrzny jest od niej oddalony. Poprzez swój rysunek chciałem uświadomić ludzi, jak działa autyzm - opisuje Jakub Dudek, gimnazjalista z Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim.