reklama

Przez miasto nie mogą rejestrować samochodów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Street View

Przez miasto nie mogą rejestrować samochodów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim odprawia z kwitkiem mieszkańców gminy Józefów nad Wisłą, którzy chcą zarejestrować lub wyrejestrować samochód. Odkąd wieś stała się miastem urzędnicy nie mogą obsłużyć tamtejszych petentów, bo nie działa Centralna Ewidencja Pojazdów. Nie pomagają też wysyłane do Warszawy monity.

Problem trwa od 2 stycznia. I jak zapewniają władze powiatu, nie dotyczy tylko mieszkańców naszego powiatu, ale całej Polski. Najbardziej odczuwają go jednak nowi mieszczanie w kilku miejscowościach, którym z początkiem tego roku nadany został status miasta. W naszym przypadku są to mieszkańcy miasta i gminy Józefów nad Wisłą.

Nie mogę wyrejestrować samochodu

Pani Grażyna Zyska ze wsi Bór pod koniec ub.r. wywiozła na złom samochód. I o fakcie, na tydzień przed terminem upływu ważności polisy ubezpieczeniowej, powiadomiła firmę ubezpieczeniową, wysyłając stosowne zaświadczenie potwierdzające, że samochód został zezłomowany. Była zaskoczona, gdy za jakiś czas odebrała przesyłkę na poczcie.

- Warta przesłała mi dowód do wpłaty i informację, że samochód dalej będzie ubezpieczony. Wysłałam więc po raz kolejny zaświadczenie, że samochód został zezłomowany. Pod koniec grudnia dostałam znowu wezwanie do zapłaty ubezpieczenia, ponad 470 zł - opowiada poirytowana Grażyna Zyska z Boru, która płacić nie zamierza.

W opolskim biurze Warty usłyszała, że dopóki nie będzie miała wyrejestrowanego samochodu to oni od ubezpieczenia nie odstąpią. Nasza Czytelniczka kilka razy była w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. Chciała załatwić sprawę. Ale od przeszło miesiąca nie może tego uczynić.

- Nie mogę samochodu wyrejestrować, ponieważ system nie obsługuje gminy Józefów nad Wisłą - mówi.

Zacina się i jest niewydolny 

Urzędnikom z Wydziału Komunikacji posłuszeństwa odmawia nowa Centralna Ewidencja Pojazdów SI CEPIK 2.0. Nowy system informatyczny do rejestrowania pojazdów i ich wyrejestrowywania szwankuje od momentu jego uruchomienia, czyli połowy listopada ub.r. Trudności z obsługą pojawiają się, gdy petenci chcą zarejestrować nowy samochód z homologacją, przerejestrować samochód z innego powiatu czy w obrębie powiatu, wymienić dowód rejestracyjny, a także wycofać pojazd z ruchu i ponownie przywrócić do ruchu.

- System nie działa, jest niewydolny. Cały czas są zakłócenia, zacięcia na różnym szczeblu, w różnych konfiguracjach. Jeśli chodzi o nowo powstałe miasta, nie dotyczy to tylko Józefowa nad Wisłą, ale i innych miast, w ogóle nie działa - mówił na ostatniej nadzwyczajnej sesji o problemie Zenon Rodzik, starosta opolski.

O wadliwym CEPIK-u Związek Powiatów Polskich, którego członkiem jest powiat opolski, informował ministerstwo cyfryzacji.

- Minister Stężyńska w grudniu przepraszała, że jest niewydolny system, że coś z tym zrobią. Nadal tej poprawy nie ma - dodał.

Władze powiatu zdają sobie sprawę z problemu i kłopotu, jaki mają mieszkańcy.

- Najgorsze jest to, że my nic nie możemy zrobić. My nie jesteśmy operatorem tego systemu tylko ministerstwo cyfryzacji. Jeśli ktoś kupi ciężarówkę i nie może jej zarejestrować, a ma biznes no to co? To konkretne straty ponosi. Nie wykluczamy postępowań odszkodowawczych. Oczywiście będziemy kierowali je w kierunku operatora - zapowiada starosta.

Monity nie pomagają

Urzędnicy są bezradni. Interweniują w Warszawie, ale jak na razie bezskutecznie. 

- Podejmowaliśmy cały czas interwencje. Na platformach pomocowych e-Helpdysk. Interweniowaliśmy bezpośrednio w ministerstwie cyfryzacji, u prezesa Rady Ministrów. Były to interwencje na piśmie i ciągłe interwencje telefoniczne. I mimo tych zgłoszeń nie ma skutków - przyznał na sesji Robert Dąbrowski, wicestarosta opolski, nadzorujący pracę wydziału komunikacji.

2 lutego Rada Powiatu w Opolu Lubelskim przyjęła specjalne stanowisko w sprawie konieczności podjęcia interwencji w związku z wdrażaniem nowego programu SI CEPIK 2.0. Radni apelują do przedstawicieli rządu i parlamentu o podjęcie działań zmierzających do stabilizacji funkcjonowania działającego nieprawidłowo programu. Stanowisko przesłane zostało do marszałków Sejmu i Senatu, premiera, ministra cyfryzacji, parlamentarzystów lubelskich i wojewody.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE