Ostatni tydzień potwierdził, że sprawa oświadczeń majątkowych radnego Rady Powiatu w Opolu Lubelskim i zarazem byłego już kierownika opolskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma charakter rozwojowy. Kroki podjąć musiał przewodniczący Rady.
CBA już ma oświadczenia
I nie miał wyjścia. Do zareagowania zmusiły go, bowiem nasze publikacje o oświadczeniach majątkowych Pastwy i umowy, jaką miał zawartą od 2012 roku na dzierżawę 48 ha gruntów rolnych od wsi Rybitwy.
Przepisy mówią jasno. W sytuacji, gdy radny poda w oświadczeniu nieprawdę lub zatai prawdę przewodniczący Rady Powiatu zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o skontrolowanie takiego oświadczenia.
Przewodniczący Rady Powiatu w Opolu Lubelskim taki wniosek wysłał dopiero, dwa tygodnie po naszej pierwszej publikacji.
- Po pierwsze musiałem sam pozyskać właściwe informacje, przekonywujące. A po drugie musiało zostać przygotowane odpowiednie pismo do CBA przez prawnika, które wymagało "podparcia" prawnego – tłumaczy zwłokę w działaniu Piotr Burek, przewodniczący Rady Powiatu w Opolu Lubelskim, który ostatecznie w miniony poniedziałek zwrócił się do CBA o dokonanie kontroli oświadczeń majątkowych radnego Marcina Pastwy.
Do pisma załączone zostały dwa oświadczenia.
- Są to oświadczenia, które pan radny składał na moje ręce w tej kadencji. Jedno składane 30 dni po ślubowaniu, drugie składane w terminie do 30 kwietnia, odzwierciedlające stan majątkowy na 31 grudnia 2018 roku – objaśnia.
(…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).