Powiat opolski: Koronawirus u bram naszego powiatu

Opublikowano:
Autor:

Powiat opolski: Koronawirus u bram naszego powiatu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura We wtorek potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa w województwie lubelskim. Zarażony to mieszkaniec Niedrzwicy Dużej. Mężczyzna trafił do szpitala w Bełżycach. Jego stan lekarze określają, jako ciężki. To już 22 potwierdzony w Polsce przypadek zachorowania.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim cały czas przygotowuje się do wystąpienia zagrożenia koronawirusem. Codziennie odbywają się spotkania na których omawiane są wszystkie przypadki, które pojawiły się minionej dobry w szpitalu. Tworzone są też procedury postępowania na wypadek wystąpienia zachorowań.
 
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
- Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznością, bólami mięśni, zmęczeniem – informuje dr Iwona Chmiel-Perzyńska, dyrektor ds. medycznych PCZ w Opolu Lubelskim.
 
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, układu oddechowego czy schorzeniami nowotworowymi. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.
 
Podstawowe znaczenie ma dokładne mycie rąk wodą z mydłem, stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu oraz unikanie dużych skupisk ludzi. Osoba chora powinna izolować się od otoczenia, kaszląc zakrywać usta chusteczką lub zgięciem łokcia i dbać o higienę rąk.
- Bardzo ważne jest aby osoby, które podejrzewają u siebie infekcję spowodowaną koronawirusem postępowały zgodnie z zalecanymi zasadami – informuje prezes zarządu PCZ Gabriel Maj.
- To właśnie przestrzeganie podstawowych reguł zwiększy nasze bezpieczeństwo i pozwoli na zmniejszenie ryzyka infekcji. Osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa powinny od razu poinformować sanepid lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala, który posiada oddział zakaźny. Najbliższe takie szpitale mieszczą się w Puławach i w Lublinie przy ul. Staszica. Podejrzewając u siebie koronawirusa, nie należy udawać się bezpośrednio do lekarza rodzinnego lub izby przyjęć szpitala – podkreśla.
 
- Pamiętajmy, że niezbędne jest przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Unikajmy również przebywania w miejscach szczególnie zatłoczonych – podkreśla wiceprezes PCZ Konrad Sawicki.
 
- Z pewnością w tym momencie nie ma powodu do paniki. Aktualnie możemy czuć się bezpieczni, jednak powinniśmy zachowywać ostrożność. Najważniejsza jest profilaktyka oraz właściwe postępowanie w przypadku wystąpienia objawów i o to właśnie prosimy Mieszkańców naszego powiatu – dodaje Sawicki.
 
 
Poniżej podajemy szczegółowe zasady postępowania dla osób powracających z terenów, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem:
 
1) Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (najbliższa lokalizacja Szpital SPSK 1 Lublin lub SP ZOZ w Puławach).
2) Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel, duszność).
1. a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
2. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
• lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. 3) Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE