reklama

Pierwsza Narada Obywatelska w Opolu Lubelskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Opolu Lubelskim

Pierwsza Narada Obywatelska w Opolu Lubelskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPodczas pierwszego spotkania uczestnicy zastanawiali się co zrobić by mieszkańcy i osoby przyjezdne, chcieli spędzać więcej czasu w centralnej części miasta oraz jak uatrakcyjnić centrum miasta. Uczestnicy narady wspólnie wypracowują rekomendacje dla władz Opola Lubelskiego.

W dniu 28 stycznia 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie Narady Obywatelskiej w Opolu Lubelskim.

Debata sprzyjała poznaniu opinii i obaw mieszkańców związanych z wprowadzeniem zmian w centrum, zaangażowaniu mieszkańców w rozmowy o sprawach publicznych, a także miała zachęcić ich do współpracy i kontaktu z urzędnikami.

Przed rozpoczęciem właściwej dyskusji odbyła się prezentacja poświęcona procesom, które doprowadziły do zmian roli centrum Opola Lubelskiego w perspektywie historycznej (prezentacje przygotował Pan Hubert Mącik - Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie).

Rys historyczny był o tyle istotny, iż pozwolił na umiejscowienie w szerszym kontekście omawianych zagadnień a uczestnicy otrzymali dużą porcję wiedzy.

Po prezentacji przeszliśmy do pracy w grupach, gdzie uczestnicy narady mogli wnieść uwagi na temat plusów i minusów centrum Opola Lubelskiego oraz przedstawili swoje pomysły na poprawę tego stanu. Praca w czterech grupach przy współudziale moderatorów umożliwiła aktywność wszystkim uczestnikom narady. Wypracowane w grupach propozycje działań zostały przedstawione pozostałym uczestnikom.

Najczęściej pojawiające się tematy to:

  • „Małpi Gaj” – zagospodarowanie terenu;
  • skwerek w centrum - utworzenie nowych miejsc parkingowych;
  •  ul. Stary Rynek - m.in. ożywienie centrum;
  • parking przy ul. Długiej;
  • mały targ i poprawa jego wizerunku;
  • przywrócenie fontanny w Opolu Lubelskim;
  • plan zagospodarowania przy Kościele;
  • kwestie bezpieczeństwa.
Padło również pytanie o możliwość zaproszenia ekspertów, którzy mogliby uczestniczyć w następnym spotkaniu, gdyż nie wszystkie zgłaszane propozycje wydawały się możliwe do wykonania np. kwestie bezpieczeństwa.

Spotkanie przebiegało w atmosferze współpracy i wzajemnego zrozumienia, każdy z uczestników mógł przedstawić swoje propozycje. Na koniec podsumowania spotkania dokonała Pani Gabriela Teresińska – Pruchniak – Z-ca Burmistrza Opola Lubelskiego, która podziękowała za zaangażowanie w owocną pracę, jednocześnie zaznaczając, iż zgłoszone rekomendacje są dla władz miasta bardzo istotne.

Zebrani zostali poinformowani również o tym, iż na kolejne spotkanie, które odbędzie się 11 lutego 2016 roku zostaną zaproszeni: przedstawiciel Policji oraz Prezes Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Opolu 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE