reklama

Panie premierze: Jak tu żyć (galeria)

Opublikowano:
Autor:

Panie premierze: Jak tu żyć (galeria) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura25 groszy porzeczka, agrest 25 groszy, malina 1,50 zł, 10 groszy jabłko przemysłowe, wiśnie 40 groszy. Panie premierze, jak tu żyć?! - pytali rolnicy na piątkowym proteście w stolicy.

Wspólnota z rolnikami z Lubelszczyzny na manifestacji w Warszawie

Miał to być ostatni czarny piątek polskiego rolnictwa. 13 lipca, do Warszawy zjechało około pięć tysięcy polskich rolników. Wśród nich byli również producenci rolni z Lubelszczyzny, z malinowego zagłębia. Tak nazywane są powiaty opolski i kraśnicki, liderzy produkcji owoców miękkich w Polsce. 

Nadzieja umiera ostatnia

- Wszyscy jadą z nadzieją, że ten protest coś da. Nadzieja przecież umiera ostatnia – mówił nam w drodze do stolicy Krzysztof Bałaszek, plantator malin z powiatu opolskiego.  

Maliniarze, sadownicy, ogrodnicy, producenci trzody chlewnej i bydła, a także rolnicze organizacje i związki - w piątek wszyscy razem szli ulicami Warszawy i wspólnie wyrażali swoje niezadowolenie z dramatycznej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie polskie rolnictwo. Nieśli transparenty, gwizdali, włączali syreny. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę rządzących i zwykłych warszawiaków na to, co ich bardzo boli.

- Dzisiaj wszyscy zobaczyli, że możemy być razem bez względu na to, jakie kto ma upodobania polityczne, co kto produkuje. Jedno nas łączy – rolnictwo i problemy. 30 lat zaniedbań, właśnie to ściągnęło nas do Warszawy – mówił rozpoczynając protest Michał Kołodziejczak, szef Unii Ziemniaczano – Warzywnej, główny organizator manifestacji.

Tragicznie niskie ceny

Nieopłacalność produkcji owoców, warzyw, trzody chlewnej dramatyczne dla setek rodzin z Podlasia skutki afrykańskiego pomoru świń, rozdmuchana biurokracja związana z zatrudnianiem do prac sezonowych cudzoziemców – to są główne problemy, z którymi boryka się na co dzień każdy polski rolnik.



(...)

Więcej przeczytasz w aktualnym wydaniu Wspólnoty lub na e-prasa!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE