reklama

Klawe życie dyrektora wiejskiej szkoły

Opublikowano:
Autor:

Klawe życie dyrektora wiejskiej szkoły - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDyrektorzy małych wiejskich szkół zarabiają więcej niż ich koledzy kierujący dużymi szkołami w mieście. Niemożliwe? W gminie Opole Lubelskie jest to jednak prawdziwe.

Poszliśmy za ciosem. Gdy na listach wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Opole Lubelskie zobaczyliśmy kwoty zaczynające się od szóstki, postanowiliśmy sprawdzić, ile w związku z tym zarabiają dyrektorzy szkół. Niespodzianek nie brakuje.

Zasadnicze i kilka dodatków

Pracodawcą dla dyrektorów szkół jest burmistrz Opola Lubelskiego. I to on ustala wynagrodzenie dyrektorom, oczywiście bazując na widełkach określonych Kartą Nauczyciela i regulaminem wynagradzania nauczycieli obowiązującym w gminie.

Dyrektorzy są nauczycielami. Nauczycielski etat tzw. pensum to osiemnaście godzin lekcyjnych. Ale dyrektorzy mogą liczyć na piętnastogodzinną zniżkę.

- Zgodnie z przyjętymi uregulowaniami dla dyrektorów z racji pełnienia funkcji jest przewidziana tzw. zniżka do trzech godzin lekcyjnych w ilości godzin nauczania, czyli prowadzenia zajęć zgodnie ze swoją specjalnością – objaśnia Janusz Gąsior, dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Opolu Lubelskim.

Na dyrektorską pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki - za wysługę lat, motywacyjny, kierowniczy i w przypadku szkół wiejskich – dodatek wiejski. Dyrektorzy mogą liczyć też na dodatkowe pieniądze za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zastępstw doraźnych.

- Każda godzina lekcyjna ponad określone przepisami trzy godziny pensum jest godziną ponadwymiarową dla dyrektora szkoły. Godziny te są przewidziane w arkuszu organizacji pracy szkoły na dany rok szkolny. Natomiast godziny doraźnych zastępstw wynikają z konieczności prowadzenia zajęć w nieprzewidzianych sytuacjach, np. choroba nauczyciela, czy udział nauczyciela w wycieczce szkolnej lub jako opiekuna w olimpiadzie przedmiotowej. I nie są one zawarte w arkuszu organizacji szkoły – tłumaczy Gąsior.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE