Ze statystyk wynika, że co roku wiele osób, w tym również dzieci, w sylwestrową noc doznaje obrażeń ciała, często bardzo poważnych.
- Najczęściej powodem są błędy ludzkie takie jak: niewłaściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi, używanie środków niewiadomego pochodzenia lub przerabianie, czy ich samodzielne wytwarzanie - informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek, rzecznik prasowy lubelskiej policji.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubelskiego wprowadzony został zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie naszego województwa. Obowiązuje on od 16 grudnia 2023 r. aż do 31 stycznia 2024 r. Ale są wyjątki, czyli 31 grudnia i 1 stycznia, kiedy możemy używać popularnych fajerwerków, ale pamiętać musimy o wszystkich wymogach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę ludzkiego życia i zdrowia, ale również środowiska naturalnego. Osoby niepełnoletnie mogą używać np. petard wyłącznie pod nadzorem rodzica lub prawnego opiekuna. Za złamanie tej zasady grozi grzywna.
- Przypominamy także, że zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy nie zastosują się do tego przepisu, mogą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia. Także sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny - dodaje podkomisarz Karbowniczek.
Kilka najważniejszych zasad bezpiecznego Sylwestra:
- kupujmy petardy i sztuczne ognie wyłącznie w miejscach sprawdzonych;
- wszystkie dopuszczone do sprzedaży fajerwerki muszą mieć dołączoną instrukcję (w języku polskim), która wyjaśnia zasady bezpiecznego korzystania z nich; nie może na nich zabraknąć również nazwy producenta lub importera, znaku dopuszczenia do sprzedaży i oznaczenia WPW z numerem wyrobu, normy i symbolu klasy oraz daty ważności;
- nie zapomnijmy i przeczytaniu instrukcji obsługi przed rozpoczęciem korzystania z zakupionych fajerwerków;
- nie korzystajmy z nich w większych grupach ludzi i w miejscach, w których mogą stać się one przyczyną pożaru, albo zagrozić bezpieczeństwu innych;
- najbezpieczniej jest odpalać petardy i sztuczne ognie na równej powierzchni, żeby się nie przewróciły;
- i najważniejsze: NIE ODPALAMY PETARD Z RĘKI, Z BALKONU ANI Z OKIEN!
- nie można też próbować ponownie odpalać niewybuchów, a nawet nie powinniśmy do nich podchodzić;
- odpalone fajerwerki kierujemy wyłącznie do góry, zabronione jest też stawianie ich "do góry nogami" i wrzucanie do ogniska;
- dzieci i młodzież mogą korzystać z fajerwerków tylko pod nadzorem osób dorosłych;
- zadbajmy o nasze zwierzaki, które najczęściej boją się sylwestrowych hałasów, nie narażajmy ich na słuchanie odgłosów wybuchów.
Uważajmy na siebie i innych podczas sylwestrowego szaleństwa.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Żeby Sylwester był bezpieczny
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Agnieszka Gołębiowska | Zdjęcie: Policja Lubelska
foto Policja Lubelska
reklama
Przeczytaj również:
Informacje opolskieW kwestii bezpieczeństwa chodzi oczywiście głównie o fajerwerki. Przekazujemy kilka podstawowych zasad obchodzenia się z nimi. Niech nic nie popsuje nam sylwestrowej zabawy.
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.