reklama
reklama

Zadole: Wyremontowana świetlica otwarta (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieW czwartek, 16 listopada odbyło się uroczyste otwarcie świeżo wyremontowanej świetlicy w Zadolu. Na ten dzień mieszkańcy czekali od lat.
Reklama lokalna
reklama

Jak to się zaczęło...

Dokładnie w 1967 roku, wtedy to wieś Zadole wzięła udział w konkursie "Zmieniamy oblicze wsi polskiej" i powstał pomysł budowy świetlicy wiejskiej - centrum aktywności społecznej i kulturalnej dla wszystkich jej mieszkańców. I udało się! W wyniku zdobycia wysokiego miejsca, do wsi trafiły pieniądze, za które zakupiono plac pod budowę świetlicy. Gmnina pomogła w zdobyciu materiałów budowlanych, a w samą budowę zaangażowało się lokalne społeczeństwo. Budynek powstał w 1975 r. Mieszkańcy udowodnili, że dla wspólnego dobra potrafią się zintegrować.

Świetlica była miejscem spotkań, integracji społecznej i różnych aktywności kulturalnych. W ciągu kolejnych lat przeprowadzano potrzebne remonty, żeby obiekt dostosowywać do potrzeb mieszkańców.

Jednak w ostatnich latach budynek aż prosił się o remont. W końcu mieszkańcy się doczekali.

Symboliczna wstęga przecięta...

W czwartek, 16 listopada odbyło się uroczyste otwarcie świeżo wyremontowanej świetlicy.

- Takie miejsca są niezwykle potrzebne lokalnej społeczności do wspólnego działania i integracji – mówi Sławomir Plis, burmistrz Opola Lubelskiego.

To już jedenasta świetlica remontowana w gminie Opole Lubelskie w tej kadencji. Kompleksowy remont w Zadolu sfinansowany został ze środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pochłonął ponad 570 tys.zł.

Świetlica jest m.in. siedzibą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich "Rubin". I chociaż działa ono dopiero kilka miesięcy, bo od marca bieżącego roku, to robi to bardzo prężnie! Jego członkowie przygotowali m.in. projekt o nazwie "Świadomość i tradycja kulturowa".

- Celem projektu był zakup trzech opolskich strojów regionalnych, które będą służyły do podtrzymywania i upowszechniania tradycji regionu. Stroje będą wykorzystywane na spotkaniach, festynach i wszędzie tam, gdzie będziemy mieli okazję prezentować regionalną tradycję - mówi Czesława Brankiewicz, przewodniczące Koła.

W ramach projektu sfinansowanego przez Fundację Banku Pekao S.A. zakupione zostały dwa stroje damskie oraz jeden strój męski. Całkowita wartość projektu to 7310 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym wydaniu Wspólnoty Opolskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama