Reklama

Reklama

Rodzice: Wygraliśmy z burmistrzem. Szkoła w Pusznie zostaje!

Opublikowano: 6 kwietnia 2021 09:53
Autor: red.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Lubelski kurator oświaty nie zgadza się na przekształcenie Szkoły Podstawowej w Pusznie w szkołę trzyklasową. – Czynnik ekonomiczny nie może być jedynym powodem likwidacji - podkreśla.

Reklama

Na wydanie opinii z niecierpliwością czekały obie strony sporu – burmistrz oraz rodzice i nauczyciele. Bo od niej zależało, czy Szkoła Podstawowa w Pusznie Godowskim zostanie od września przekształcona w szkołę trzyklasową (I-III) z oddziałem przedszkolnym, a uczniowie klas IV-VIII dojeżdżać będą do innych szkół, czy też nie.

 

Pięć powodów na nie

29 marca Kuratorium Oświaty w Lublinie negatywnie zaopiniowało wniosek złożony przez burmistrza Opola Lubelskiego.

Teresę Misiuk, lubelskiego kuratora oświaty, nie przekonały podnoszone przez władze gminy argumenty. W jej ocenie nie wskazują one, iż przekształcenie szkoły w Pusznie będzie pozytywnie wpływać na jakość realizowanych działań oświatowych i polepszenie oferty programowej pozostałych szkół.

Władze gminy uzasadniały zamiar przekształcenia szkoły warunkami lokalowymi oraz zmniejszającą się liczbą dzieci. Ich zdaniem liczący ponad sto lat budynek szkoły nie jest dostosowany do kształcenia ośmiu klas, a jego rozbudowa nie wchodzi w rachubę z uwagi na zły stan techniczny. Według wyliczeń gminnych urzędników przekształcenie szkoły w Pusznie miałoby dać gminie około pół miliona złotych oszczędności.

- "Czynnik ekonomiczny nie może być jedynym powodem likwidacji szkoły" – napisała w uzasadnieniu opinii kurator, przypominając jednocześnie burmistrzowi, że spawy edukacji należą do zadań własnych gminy.

Teresa Misiuk, wydając opinię, kierowała się przede wszystkim troską o zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków nauki. Podała przy tym pięć powodów, które miały wpływ na wydanie negatywnej opinii. Przede wszystkim zwróciła uwagę na doskonałe wyniki, jakie osiągają uczniowie z Puszna Godowskiego na egzaminie ósmoklasisty. A są to najwyższe wyniki w całej gminie.

 

(…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.