Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, wykazujemy się ogromną nieodpowiedzialnością. Stwarzamy wtedy potencjalne zagrożenie i dla siebie, i dla innych uczestników ruchu drogowego. Do podobnej sytuacji dochodzi, gdy dzień po spożyciu większej ilości alkoholu zdecydujemy się prowadzić, nie sprawdzając wcześniej swojego stanu trzeźwości.
Jeśli już jednak jedziemy pod wpływem alkoholu lub "wczorajsi", musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
A gdy policjanci zatrzymają nas do kontroli drogowej i alkomat wykaże od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, popełniamy wykroczenie i odpowiadać będziemy za jazdę "w stanie po użyciu alkoholu", za co grozi areszt albo wysoka grzywna - od 2,5 nawet do 30 tys.zł, ale to nie wszystko. Grozi za to także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku, gdy alkomat wskaże ponad 0,5 promila alkoholu w naszym organizmie, robi się jeszcze poważniej... Odpowiadamy wtedy za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co grozi wysoka grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat trzech, a dodatkowo musimy zapłacić do 60 tys.zł świadczenia pieniężnego i dostajemy zakaz prowadzenia pojazdów na okres od trzech do 15 lat.
Takie podróże są zwyczajnie nieopłacalne, dlatego - kiedy nie mamy 100-procentowej pewności co do własnej trzeźwości - dobrze jest to sprawdzić.
A gdzie to zrobić? W każdej najbliższej jednostce policji znajdziemy alkomat. Często są to urządzenia, które pozwolą nam na samodzielne sprawdzenie trzeźwości, a dodatkowo korzystać z nich można przez całą dobę. Pozwoli nam to uniknąć przykrych, a niekiedy nawet tragicznych skutków nieodpowiedzialnej jazdy po alkoholu.
Jednocześnie przypominamy, że nałożone na nas przez policję mandaty podlegają... recydywie. Więc przyłapani za drugim razem na jeździe w stanie nietrzeźwości możemy być pewni, że będzie nas to kosztować minimum 5 tys.zł.
A w przypadku spowodowania wypadku czy kolizji:
- bez ofiar śmiertelnych - grozi do 4,5 roku pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat i świadczenie pieniężne od 10 do 60 tys.zł,
- z uszczerbkiem na zdrowiu albo z ofiarami śmiertelnymi - od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne (od 10 do 60 tys.zł).
Posterunki Policji na terenie naszego powiatu znajdują się w:
Opolu Lubelskim przy ul. Morwowej 4 (tel. 47 8122 210)
Poniatowej przy ul. 1 Maja 12 (tel. 47 8122 410)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.