reklama
reklama

Powiat opolski: Uważajcie na oszustów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Powiat opolski: Uważajcie na oszustów! - Zdjęcie główne

foto Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieOfiarami oszustów najczęściej padają seniorzy, niejednokrotnie tracąc przez to wszystkie swoje oszczędności. Najczęściej są oni oszukiwani metodą "na wnuczka" i "na policjanta". W ostatnim miesiącu w powiecie opolskim było kilkanaście prób takich oszustw.
reklama

Zdarzenia takie są zgłaszane na Policję i nagłaśniane w mediach, więc coraz częściej jesteśmy już czujni i ostrożni, ale oszuści co jakiś czas zmieniają sposoby działania.


Zazwyczaj jednak jest jeden schemat:


Najpierw telefon do ofiary. Oszust podaje się za któregoś z członków rodziny, często jest to wnuczek. Zmieniony głos tłumaczą np. chorobą, prosząc o pożyczenie sporej sumy pieniędzy (mają one zostać wykorzystane na rekompensatę szkód wyrządzonych w wypadku drogowym, na operację, zakup samochodu itp.). Potrafią oni manipulować rozmówcami, przez co zwłaszcza starsze osoby dają się łatwo oszukać.


Po pierwszym telefonie do upatrzonej osoby dzwoni kolejny oszust, tym razem podając się za policjanta lub przedstawiciela CBŚ - podaje przy tym swoje fałszywe dane (imię i nazwisko, numer odznaki). Informuje ofiarę o tym, że mogła zostać oszukana, że poprzednia rozmowa mogła być próbą wyłudzenia pieniędzy i że oszust został namierzony. Ofiara przestępstwa ma się poczuć tak, jakby brała udział w rozpracowaniu przestępcy. Ale fałszywy funkcjonariusz prosi też o wypłacenie jakiejś kwoty z banku lub wykonanie przelewu na podany przez niego numer konta.


Wszystko dzieje się szybko, by osoba oszukiwana nie miała czasu na przeanalizowanie sytuacji, a tym bardziej, żeby nie sprawdzała informacji o dzwoniącym. Ale po przekazaniu gotówki kontakt urywają.


W powiecie opolskim w ostatnich tygodniach oszuści najczęściej podawali się za przedstawicieli banków, informując seniorów o tym, że ich pieniądze nie są na koncie bankowym bezpieczne.


Nie dajmy się oszustom!


Nie podejmujmy żadnych nieprzemyślanych działań, jeśli dzwoni do nas ktoś, podając się za członka rodziny. Pod żadnym pozorem nie informujmy rozmówców o stanie naszych oszczędności czy o ilości gotówki, jaką mamy w domu. Skontaktujmy się z kimś z rodziny, żeby upewnić się, czy ktoś bliski rzeczywiście potrzebuje pomocy.


Pamiętajmy - policjanci nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, ale przede wszystkim nie proszą nigdy o przekazanie nieznanej osobie pieniędzy. Najlepiej zakończmy jak najszybciej taką podejrzaną rozmowę i poinformujmy o tym kogoś bliskiego.


Nasze pieniądze często wyłudzają zorganizowane grupy przestępcze, w których każda z osób pełni określoną rolę. Często zmieniają numery telefonów, dzwonią z zagranicy, więc nie jest łatwo ich namierzyć.


- Pamiętaj, jeśli masz babcię, dziadka, bądź ich wiernym pomocnikiem i pomagaj w sytuacjach, które częstokroć wymagają szybkiej, lecz rozsądnej decyzji. Rozmawiaj z dziadkiem i babcią o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu i o sposobach jakie mogą ich ustrzec przed problemami. Przestrzegaj, żeby nigdy nie wpuszczali osób nieznajomych do domu - przestrzega aspirant sztabowy Edyta Żur z KPP w Opolu Lubelskim.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama