reklama
reklama

Powiat opolski: Komisarz pyta gminy, w których wsiach można utworzyć nowe lokale wyborcze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AC

Powiat opolski: Komisarz pyta gminy, w których wsiach można utworzyć nowe lokale wyborcze - Zdjęcie główne

Nowo tworzona świetlica wiejska w Górach Opolskich wskazana została jako miejsce w którym utworzyć można nowy lokal wyborczy | foto AC

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieDo końca czerwca dowiemy się, ile nowych lokali wyborczych przybędzie w naszym powiecie.
reklama

Znowelizowany Kodeks wyborczy wprowadza kilka zmian, m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. W praktyce oznacza to, że stały obwód głosowania może zostać utworzony w miejscowości liczącej ponad 200 mieszkańców. Do tej pory próg dolny wynosił 500 mieszkańców.

 

Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie zobowiązani byli przesłać komisarzowi wyborczemu w Lublinie informację o znajdujących się w ich gminach miejscowościach, w których mieszka co najmniej 200 mieszkańców i w których dotychczas nie było lokalu wyborczego oraz o możliwościach jego utworzenia.

 

I tak na przykład gmina Łaziska wskazały aż pięć nowych lokalizacji – remizy w Głodnie, Kamieniu, Lesie Dębowym, Trzcińcu i Zgodzie.

reklama

- Nie wiem, czy pan komisarz cokolwiek u nas utworzy, dlatego że my mamy tylko trzy lokale w pełni dostosowane do osób niepełnosprawnych. Żadna nowa wskazana przez nas lokalizacja nie spełnia tego wymogu. A zgodnie z wytycznymi co najmniej połowa lokali wyborczych w gminie powinna być dostosowana do osób niepełnosprawnych – tłumaczy Joanna Kramek, sekretarz gminy Łaziska. Czyli w przypadku gminy Łaziska sześć lokali.

 

Władze Opola Lubelskiego wskazały komisarzowi trzy nowe lokalizacje - Góry Opolskie, Wólka Komaszycka i Kluczkowice Osiedle.

- Jednak na chwilę obecną są to tylko propozycje, decyzje podejmie komisarz – zaznacza Krzysztof Ryczek z Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim.

Ma na to czas do końca czerwca.

 

Ale nie wszystkie gminy wskazały takie miejscowości. Nie zrobiły tego m.in. Poniatowa i Wilków.

reklama

- Co prawda mamy miejscowości, w których mieszka powyżej 200 mieszkańców, takie choćby jak Zastów Karczmiski, ale w tych wioskach nie mamy budynków, w których moglibyśmy lokale wyborcze utworzyć – mówi Daniel Kuś, wójt gminy Wilków.

- U nas lokale znajdujące się w tych miejscowościach liczących powyżej 200 osób nie spełniają tych wszystkich wymagań, jakie powinny spełniać – tłumaczy z kolei Dominik Molesta, sekretarz gminy Poniatowa.

A jest ich szereg. Lokal musi mieć zapewnione m.in. ogrzewanie, sanitariaty, dostęp do telefonu stacjonarnego i internetu.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama