reklama
reklama

Powiat opolski: Dziś akcja "Alkohol i narkotyki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KWP Lublin

Powiat opolski: Dziś akcja "Alkohol i narkotyki" - Zdjęcie główne

foto KWP Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieDzisiaj policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców. Testują ich też na zawartość narkotyków.
reklama


Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Trwa akcja mająca na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców jeżdżących na podwójnym gazie i tych będących pod wpływem innych środków.


- W ubiegłym roku na terenie naszego województwa doszło do 61 wypadków drogowych, w których sprawcami byli kierujący pod działaniem alkoholu. W tym czasie z lubelskich dróg wyeliminowaliśmy prawie 3500 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu - informuje podkomisarz Kamil Karbowniczek z lubelskiej policji.

Dlatego też dziś możemy spodziewać się większej niż zwykle ilości kontroli drogowych. Wyjechały także radiowozy nieoznakowane.


Przypominamy, co grozi za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu: w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest to wykroczenie, a prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest już przestępstwem.

Za jazdę po użyciu alkoholu grozi grzywna od 2,5 tys.zł (maksymalnie do 30 tys.zł albo do 30 dni aresztu), utrata prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów (od sześciu miesięcy do trzech lat) oraz 15 punktów karnych.


Kierowcy nietrzeźwi (ponad 0,5 prom.) muszą liczyć się z grzywną (wymarzana w stawkach dziennych, zależną od dochodu), karą ograniczenia lub pozbawienia wolności maksymalnie do trzech lat i zakazem prowadzenia pojazdów na okres od trzech do 15 lat. Ale to nie wszystko, bo trzeba zapłacić również świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i pomocy Postpenitencjarnej (od 5 do 60 tys.zł).


Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, w którym ktoś zostanie ciężko ranny, czekają go minimum trzy lata odsiadki. W przypadku ofiar śmiertelnych kara ta wydłuża się do minimum pięciu lat (maksymalnie 16). 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama