Akcję zainicjował dyrektor generalny Lasów Państwowych. Jej główne cele to zapobieganie nielegalnym działaniom na terenach leśnych, czyli zaśmiecaniu lasów, nielegalnym wjazdom pojazdami oraz puszczaniu zwierząt wolno. Nad wszystkim czuwali strażnicy leśni z Nadleśnictwa Kraśnik oraz policjanci z Poniatowej i Opola Lubelskiego.
Zwracali uwagę na wszystkie nieprawidłowości i naruszanie przepisów korzystania z lasów.
- Osoby łamiące przepisy mogą się spodziewać wezwania do stawiennictwa, nałożenia mandatu karnego lub skierowania wniosku o ukaranie do sądu - informuje starszy aspirant Katarzyna Bigos z KPP w Opolu Lubelskim. - Pamiętajmy, że lasy to nasze wspólne dobro, które warto chronić i szanować. Działania podejmowane podczas akcji "Jesień 24" mają na celu przypomnienie nam o tym i zachęcenie do właściwego korzystania z tego pięknego środowiska - dodaje.
Jak odpowiedzialnie korzystać z uroków lasu, by nie niszczyć przyrody i dbać o własne bezpieczeństwo?
Najważniejsze zasady:
- ZAKAZ ZAŚMIECANIA! - nie wolno zostawiać odpadków i śmieci w lesie - grozi za to mandat.
- ZAKAZ WJAZDU POJAZDAMI! - można jeździć tylko po wyraźnie oznaczonych drogach publicznych i po specjalnie wyznaczonych trasach.
- ZAKAZ ROZPALANIA OGNISK! - ogień jest zagrożeniem dla przyrody i dla innych osób, więc bez odpowiedniego zezwolenia nie można rozpalać ognisk w lasach.
- NIE WOLNO NIELEGALNIE POLOWAĆ I ŁOWIĆ RYB W LASACH! - czynności te podlegają określonym przepisom, a za ich łamanie grozi mandat albo utrata uprawnień do polowania lub rybołówstwa.
- ZAKAZ NISZCZENIA ROŚLIN! - surowo zabronione jest niszczenie roślinności, wyrąb drzew i każda czynność szkodząca środowisku naturalnemu; skutkują one konsekwencjami prawno-karnymi.
- ZAKAZ ŁAPANIA I ZABIJANIA DZIKICH ZWIERZĄT! - można to robić tylko na podstawie odpowiedniego zezwolenia.
- ZAKAZ HAŁASOWANIA! - hałas, m.in. głośna muzyka, zakłócają spokój zwierząt i innych osób, które akurat korzystają z lasu.
- ZAKAZ KRADZIEŻY DREWNA! - jeżeli ktoś bez zezwolenia wywozi z lasu drewno, popełnia przestępstwo.
- Warto pamiętać, że przepisy mogą się różnić w zależności od regionu i danego lasu. Dlatego zawsze warto sprawdzić lokalne regulacje i przestrzegać ich, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów - informuje starszy aspirant Katarzyna Bigos.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.