reklama
reklama

Powiat: Coraz więcej dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: AC

Powiat: Coraz więcej dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń - Zdjęcie główne

Mariusz Zalewski, powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Lubelskim | foto AC

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie W minionym roku na terenie powiatu opolskiego potwierdzonych zostało 19 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W styczniu mamy ich już sześć.
reklama

 

Afrykański pomór świń to wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. Zakaźna i zaraźliwa. Niestety zaczyna coraz mocniej panoszyć się w powiecie opolskim. Co rusz odkrywane są nowe ogniska, jest ich coraz więcej. Służby weterynaryjne przyznają, że do tego trzeba się przyzwyczaić. Na szczęście ASF występuje u dzików, a nie świń domowych.

 

- Tylko w 2021 roku znaleziono na terenie naszego powiatu 48 sztuk padłych dzików, z czego 20 po przebadaniu miało wynik dodatki, czyli było zakażonych ASF – mówi Mariusz Zalewski, powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Lubelskim.

Kolejnych pięć zakażonych dzików na 673 wszystkich odstrzelonych pochodziło z odstrzału sanitarnego i polowań.

- W sumie w 2021 roku na terenie powiatu stwierdziliśmy 19 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików, w tym roku sześć – dodaje.

 

O ognisku mówimy wówczas, gdy kilka dzików zakażonych ASF znalezionych zostało w jednym miejscu. Dlatego też liczba ognisk jest mniejsza niż liczba dzików z wynikiem dodatnim.

Większość ognisk wykryta została w końcówce roku, od września do grudnia. Najwięcej ognisk potwierdzonych zostało na terenie gmin Opole Lubelskie, Karczmiska, Łaziska, Chodel i Józefów nad Wisłą. W tym roku nowe ogniska potwierdzone zostały już w gminach Karczmiska, Łaziska i Opole Lubelskie. Do piątku było ich już sześć. ASF-em miało dziewięć z jedenastu znalezionych padłych dzików oraz dwa kolejne odstrzelone przez myśliwych.

 

Powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Lubelskim apeluje po raz kolejny do hodowców trzody chlewnej o rygorystyczne przestrzeganie zasad  bioasekuracji w gospodarstwach.

- W związku z występowaniem ASF u dzików, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia wirusa do chlewni przez człowieka – przestrzega Zalewski. 

 

Co zrobić, jeśli podczas spaceru po lesie natrafimy na padłego dzika lub jego szczątki? Skontaktujmy się z inspekcją weterynaryjną, myśliwymi, albo zadzwońmy do najbliższego urzędu gminy lub na policję.

- Usuwanie padłych dzików i ich szczątków ma zasadnicze znaczenie w eliminacji wirusa ze środowiska – podkreśla szef opolskiej inspekcji weterynaryjnej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama