reklama
reklama

Poniatowa: Pierwsze w powiecie tężnie solankowe już stoją. Za prawie milion złotych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AC

Poniatowa: Pierwsze w powiecie tężnie solankowe już stoją. Za prawie milion złotych - Zdjęcie główne

Tężnie mają prawie 11 m długości, ponad 4 m wysokości i 3 m szerokości | foto AC

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie- Liczymy na to, że nie tylko się spodobają, ale też będą dobrze służyć mieszkańcom – mówią władze miasta.
reklama

Pierwszą gminą, która chciała budować tężnię solankową, były Karczmiska. Inwestycja nie doszła do skutku, bo nie zgodzili się na nią radni. W Poniatowej tężnia już stoi. I nie jedna, tylko dwie.   Obie ustawione zostały w parku od strony ul. Słonecznej.

 

CZYTAJ TAKŻE:

 

- Nie liczymy na to, aby dzięki budowie tężni Poniatowa stała się kurortem uzdrowiskowym – mówi Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej. - W prawdzie na terenie Poniatowej i okolic środowisko naturalne funkcjonuje w niemal nieskażonym stanie i panuje u nas specyficzny mikroklimat, pozytywnie działający na drogi oddechowe, dzięki czemu znalazło tu swoją lokalizację Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc. Tężnie mogą być dodatkowym atutem miasta, również dla kuracjuszy przebywających w sanatorium – uważa.

 

Tężnie mają prawie 11 m długości, ponad 4 m wysokości i 3 m szerokości. Zakupione zostały w ramach realizowanego przez gminę projektu dotyczącego rewitalizacji terenu przy zbiorniku wodnym i budowy infrastruktury kulturalnej i turystycznej. Koszt jednej to 481,4 tys.zł.

 

Uruchomione mają zostać w wakacje.

- Roboty budowlane całego zakresu centrum realizowane są przez jednego wykonawcę w ramach jednej umowy, tak więc uruchomienie tężni nastąpi na zakończenie całego zadania inwestycyjnego. Planuje się to na sierpień b.r. – zapowiada Lidia Kuna, kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Poniatowej.  

 

JAK DZIAŁA TĘŻNIA SOLANKOWA?

Tężnie posiadają instalację obiegu solanki, w której solanka dostarczana jest za pomocą układu pompowego ze zbiornika podziemnego na górę tężni, skąd rozprowadzana jest po konstrukcji tężni. Solanka pracuje w obiegu zamkniętym, jest filtrowana, a w razie potrzeby uzupełniana jest ze zbiornika zapasowego lub upuszczana przelewem awaryjnym. Całość sterowana jest automatyką kontrolującą ilość, jakość i przepływ solanki. Strugi solanki ściekają po gałązkach tarniny, na których „rozbijają się”, tworząc aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni na otaczające powietrze. Rozprzestrzeniający się wokół ścianek tężni aerozol zawiera wiele minerałów (np. jod i sód) i wpływa na korzystny mikroklimat tworzący rześkie powietrze wokół tężni.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama