Co to właściwie jest Tang Soo Do?
- Tang Soo Do (czyt. Tang Su Do) jest koreańską sztuką walki, często określaną jako koreańskie karate. W Polsce można trenować od 2001 roku. Założycielem Polskiej Federacji Tang Soo Do jest Marcin Kostyra, u którego zaczynałem swoje pierwsze zajęcia. W treningu TSD stosuje się metody znane w nowoczesnych sportach walki, takich jak np. Kick-boxing. Zresztą zasady walki TSD i kick-boxingu są bardzo zbliżone, również walczymy w ochraniaczach, kaskach. Na szkolenie Tang Soo DO składają się następujące elementy: kopnięcia, ciosy rękoma, walki sparingowe, formy tradycyjne, formy z bronią - kij, nunchaku, nóż, samoobrona, techniki rozbić twardych przedmiotów.
Kto może zająć się takim sportem? Trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje?
- Myślę, że każdy, kto interesuje się sztukami walki, może zacząć treningi. Zależy też, co dana osoba chce osiągnąć poprzez trenowanie. My skupiamy się głównie na sparingach, wykonujemy w parach zadaniówki, czyli kombinacje ciosów rękoma i kopnięć, które staramy się zastosować w czasie walki.
Co daje uprawianie Tang Soo Do?
- Trenowanie TSD, jak przy każdej sztuce walki, daje nam poczucie pewności siebie, odporność psychiczną i lepszą kondycję. Treningi sztuk walki to praca w przyśpieszonym tętnie, co zdecydowanie poprawia kondycję serca oraz zwiększa pojemność płuc. Na treningach poprzez walki możemy się rozładować, co sprawia, że jesteśmy spokojniejsi.
Ilu zawodników obecnie liczy Klub?
- Na treningi przychodzą osoby w różnym wieku. Dzieci, które mają obowiązki szkolne, kartkówki, sprawdziany i osoby dorosłe, pracujące np. w systemie zmianowym i nie są w stanie być na każdych zajęciach, więc liczba zawodników na każdym treningu jest inna, ale zamykamy się maksymalnie na 15 osobach.
Jak często odbywają się treningi?
- Treningi odbywają się raz w tygodniu w siłowni Gym&Fit Zone w Opolu Lubelskim, najczęściej są to wtorki lub czwartki, w zależności od mojej pracy, godzina pozostaje zawsze ta sama, od 18.30 do 20.
Można się zapisać i "po prostu" sobie trenować, bez uczestniczenia w zawodach? Czy trenujecie głównie pod kątem zawodów?
- Jak najbardziej, można przychodzić na treningi, a zawody to kwestia indywidualna. Wyjazdy nie są obowiązkowe, ten, kto ma czas, czuje się na siłach i chce się sprawdzić, ten jedzie, a inni mogą ćwiczyć w zależności od postawionego sobie celu, poprawy samopoczucia czy nauki samoobrony.
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie treningów? A kiedy jest już za późno?
- Jak już wcześniej wspominałem, na treningi przychodzą osoby w różnym wieku. Uważam, że nie ma górnej granicy, żeby rozpocząć swoją przygodę z treningami sztuk walki. Nigdy nie jest za późno, żeby się sprawdzić i spróbować czegoś nowego.
Nie jest to sport agresywny?
- Tang Soo Do nie jest sportem agresywnym, na treningach uczymy się również szacunku, uznania dla naszego przeciwnika. Wiadomo, podczas sparingu towarzyszą zawsze duże emocje i zastrzyk adrenaliny, ale zawsze wpajam swoim wychowankom, żeby walczyli z rozsądkiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.