Dotyczy to również osób niepełnosprawnych od urodzenia albo z niepełnosprawnością nabytą, które nie mają żadnych kwalifikacji zawodowych i nigdy nie pracowały.
Swój udział zgłosić mogą wszyscy, którzy z powodu choroby lub urazu nie mają możliwości powrotu do pracy w swoim dotychczasowym zawodzie, ale mogą wziąć udział w rehabilitacji; mają pozytywne rokowania co do przywrócenia aktywności zawodowej i możliwości poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie; są zmotywowane do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym; od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest wymagane. Ale warunkiem koniecznym jest odbycie kompleksowej rehabilitacji. Trwa ona ok. 4 - 5 miesięcy i wiąże się z pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. W Polsce działają cztery ORK: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).
Grupą docelową projektu są osoby, które:
• zakończyły proces rehabilitacji medycznej i mają ustabilizowany stan zdrowia;
• mogą podjąć pracę na co najmniej pół etatu (po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej)
• deklarują podjęcie zatrudnienia, niezależnie od wieku;
• mają różne rodzaje niepełnosprawności.
Uczestnicy projektu muszą wziąć udział w trzech modułach:
• zawodowym - mającym ułatwić osobie z niepełnosprawnościami zdobycie nowego zawodu i utrzymanie zatrudnienia (to główny cel rehabilitacji kompleksowej);
• psychospołecznym - przywraca on motywację do powrotu do pracy, ale także przygotowuje do uczestnictwa w życiu społecznym;
• medycznym - przywracającym lub mającym na celu odtworzenie w jak największym zakresie utraconych funkcji.
Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w projekcie powinni na adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Oddział Lubelski, ul. Kunickiego 59, 20-422 Lublin (z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”) wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy i wniosek o kompleksową rehabilitację.
Formularz dostępny jest na stronie: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl.
Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel.:
• Beata Krzywicka-Nowosad - numer telefonu: 81/466 76 07 (e-mail: bkrzywicka@pfron.org.pl)
• Infolinia PFRON - numer telefonu: 22 50 55 600, 532 083 063 (e-mail: ork@pfron.org.pl)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.