Od 1 lipca mieszkańcy gminy Opole Lubelskie zapłacą wyższe rachunki za odbiór odpadów komunalnych. Decyzję o podwyżkach podjęła Rada Miejska podczas marcowej sesji. Zmiany będą wyraźnie odczuwalne - szczególnie w porównaniu z obowiązującymi od 2022 roku stawkami.
Mocny wzrost opłat
Dotychczas mieszkańcy gminy Opole Lubelskie płacili od 21 (tereny wiejskie) do 25 zł (tereny miejskie) miesięcznie od osoby - w zależności od rodzaju zabudowy. Opłata za brak segregacji wynosiła 50 zł.
Od lipca br. system zostanie uproszczony, ale jednocześnie droższy:
· 28 zł od osoby przy prawidłowej segregacji (wzrost o ok. 3–7 zł),
· 60 zł od osoby przy braku segregacji (wzrost o 10 zł).
To oznacza, że czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie nawet o kilkadziesiąt złotych więcej niż dotychczas.
Jedna stawka zamiast podziału
Nowa uchwała wprowadza jednolitą stawkę dla wszystkich mieszkańców - bez podziału na miasto i wieś. To rozwiązanie budziło jednak dyskusję wśród radnych.
Radny Paweł Kalinowski proponował zróżnicowanie opłat:
- Żeby były dwie stawki, żeby jednak zróżnicować tę cenę za odbiór odpadów, bo w tym momencie - tak, jak wspominaliśmy na komisji, najbardziej to dotknie mieszkańców terenów wiejskich, mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, którzy najbardziej się przykładają do segregacji odpadów, tych odpadów jest mniej... Ja rozumiem argumenty Spółki, która musi więcej kilometrów zrobić, żeby zebrać te odpady, natomiast częstotliwość zbiórek odpadów - to jest drugi argument - na terenach wiejskich jest troszeczkę mniejsza niż w terenie miasta. Więc proponowałbym stawkę o 3 zł na terenach wiejskich podnieść i na terenie miasta zostawić tak, jak jest proponowane - 28 zł, czyli 24 zł i 28 zł - argumentował radny.
Wniosek ten jednak nie uzyskał poparcia większości Rady.
Rosną koszty systemu
Część radnych podkreślała, że podwyżki są nieuniknione.
- Z perspektywy kosztów (...), jednak koszty po stronie wiejskiej są większe niż po stronie miejskiej, ponieważ (w mieście - dop.red.) jest to praktycznie skumulowane to zbieranie. Druga sprawa jest taka, że jest też to zwolnienie dla osób, które kompostują odpady biodegradowalne - no i to w zasadzie też dotyczy obszarów pozamiejskich (...). Nie jestem zwolennikiem podwyżek, ale jeżeli chcemy wydawać (...), no to musimy te pieniądze finalnie wziąć stąd, skąd może gmina czerpać, czyli od mieszkańców... Śmieci przybywa, koszty wzrastają, w tym momencie nie ma siły, trzeba głosować za podwyżką - mówił radny Marcin Buczek.
Z kolei radna Małgorzata Sadurska zwracała uwagę na problem segregacji:
- Była dyskusja, że największy problem z segregacją odpadów jest w zabudowie wielorodzinnej na terenie zarówno wiejskim, jak i miejskim. Uważam, że stawka 28 zł z jednej strony jest wysoka, ale patrząc na koszty, jakie ponosi Opolskie Przedsiębiorstwo Komunalne - ta stawka wcale nie jest wysoka, patrząc też na inne miejscowości podobnej wielkości jak Opole Lubelskie - wyjaśniała radna.
Burmistrz: "Nie mamy wyjścia"
Ostatecznie o konieczności podwyżek przesądziły rosnące koszty systemu gospodarki odpadami.
- Czy chcemy dokładać z innych dziedzin do odpadów? (...) Ja uważam, że nie powinniśmy dokładać, bo to jest mocno nieodpowiedzialne. Na ten rok już mamy straty 600 tys. zł, a do końca roku to będzie 1,2 mln zł. (...) Nie mamy w tym momencie żadnego wyjścia, musimy w ten sposób do tej sprawy podejść, nie dzieląc mieszkańców, patrząc nawet na to, że niektórzy mogą być rozżaleni, szczególnie na terenach wiejskich - podkreśla burmistrz Sławomir Plis.
Ulga za kompostowanie
Nowe przepisy przewidują także niewielką ulgę dla właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady. Odliczenie wzrasta z 1 zł do 2 zł miesięcznie od osoby - w tej sprawie radni byli jednomyślni.
Decyzja zapadła
Mimo dyskusji Rada podjęła uchwałę większością głosów - 13 radnych było "za", jeden "przeciw".
Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca br.
Najważniejsze zmiany od 1 lipca
· stawka za odpady segregowane: 28 zł
· bez segregacji: 60 zł
· ulga za kompostownik: 2 zł
· jedna stawka dla mieszkańców miasta i wsi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.