reklama
reklama

Opole Lubelskie: Do Jedynki przyjechali goście z Turcji i z Estonii (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie17 uczniów i sześciu nauczycieli z Estonii i Turcji w minionym tygodniu gościła opolska Jedynka. Szkoła bierze udział w projekcie Erasmus+. To był tydzień pełen wrażeń.
reklama

W poniedziałek, 7 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim rozpoczął się projekt Erasmus+. 

Tym razem była to akcja ekologiczna, a jej celem było pokazanie młodzieży, czym jest zanieczyszczenie gleby i co możemy zrobić, by zminimalizować jej degradację.


- Nasza szkoła przywitała grupę dziesięciu uczniów i trzech nauczycieli z Estonii oraz siedmiu uczniów i trzech nauczycieli z Turcji - przekazuje szkoła.

Gości przywitał Sławomir Plis, burmistrz Opola Lubelskiego razem z Iloną Majak-Gierczak, dyrektor SP1. Podczas oficjalnej powitalnej uroczystości wystąpili uczniowie Jedynki - zespół Wega i chór Fortissimo.


Najpierw uczniowie z Turcji i Estonii zwiedzili szkołę, poznając jej specyfikę, a po wspólnym posiłku w szkolnej stołówce odbyło się zapoznanie poszczególnych grup projektowych między sobą. Każda ze szkół biorących udział w projekcie przygotowała prezentację o swojej placówce, a uczniowie przygotowali własne wystąpienia.

Kolejnego dnia (we wtorek, 8 października) nadszedł czas na lekcję otwartą, której tematem była gleba i jej znaczenie. Lekcję poprowadziła pani Krystyna Flisiak i uczniowie z Jedynku - Maja Kramek i Maksymilian Startsev z kl. Va oraz Gabriela Podgajna z kl. VIb.
Lekcja została poprowadzona w dwóch językach - polskim i angielskim. 

reklama

Były też warsztaty międzypokoleniowe zorganizowane w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu Lubelskim. Razem z wolontariuszkami z Klubu Seniora Czas w Opolu Lubelskim i z Małgorzatą Troczyńską z oddziału PCK uczniowie przygotowywali lasy w słoikach.
- Popołudniowy czas uczniowie i nauczyciele spędzili na warsztatach IT w pracowni komputerowej, aktywnie uczestnicząc w zajęciach pt. "AI sztuczna inteligencja w edukacji" z udziałem ambasador Etwinning Polska, Edyty Borowicz-Czuchryty - mówią uczestnicy projektu.


W środę wreszcie przyszedł czas na wycieczkę. Uczestnicy wybrali się na warsztaty do Piekarni Zubrzycki w Kraczewicach, temat zajęć brzmiał: "Od ziarenka do bochenka", a po ich zakończeniu pojechali prosto do Lublina. W stolicy województwa zwiedzili Ogród Botaniczny, Zamek Lubelski i Stare Miasto. 

reklama


- W czwartek również mieliśmy dzień w plenerze, który rozpoczęliśmy od zwiedzania Firmy Rauch Sp.z o.o w Kluczkowicach, obserwując proces produkcji koncentratu jabłkowego, następnie wysłuchaliśmy prelekcji o znaczeniu w pozyskiwaniu produktu z gleby i spróbowaliśmy koncentratu jabłkowego - wyliczają uczestnicy Erasmusa. 

Na koniec zwiedzili jeszcze oczyszczalnię ścieków i odwiedzili Muzeum Regionalne w Kluczkowicach i tamtejszą leśną ścieżkę dydaktyczną.
To był bardzo intensywny dzień, po którym nastąpiło oficjalne zakończenie projektu. A odbyło się ono na Jankowej w domku myśliwskim.


Dyrekcja szkoły oraz koordynatorzy programu Erasmus+ - Mariusz Batyra i Barbara Gołofit - wszystkim uczestnikom wręczyli certyfikaty, spersonalizowane medale oraz drobne upominki z naszego regionu.


- Zaskoczeniem dla wszystkich obecnych był występ wokalny przy akompaniamencie akordeonu naszego ucznia Mikołaja Solisa z klasy 7c - wspominają koordynatorzy programu.

A po części oficjalnej i miłej muzycznej niespodziance przyszedł czas na poczęstunek. Było ognisko, pieczenie kiełbasek i gry terenowe. 

reklama

Ostatnim dniem zajęć był piątek, 11 października. Rozpoczął się on od warsztatów plastycznych dotyczących zanieczyszczenia gleby plastikiem. Były też zadania w Escape Room, które dały młodzieży okazję do sprawdzenia się w różnych dziedzinach.

- Dzień ostatni to dzień smutny, ponieważ pożegnaliśmy się po obiedzie z kolegami i koleżankami z Estonii i Turcji. Wspólny tydzień szybko minął. Wiemy, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko, glebę, jak być eco w naszym codziennym życiu. Ogromne podziękowania kierujemy dyrekcji szkoły za wsparcie i możliwość udziału w tym niezapomnianym tygodniu. Dziękujemy naszym wspaniałym rodzicom za wsparcie i pyszne jedzenie oraz chęć poznania kultury innego kraju - podsumowują uczniowie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama