Reklama

Reklama

Opole Lubelskie: Chcą upamiętnić pierwszego dyrektora liceum

Opublikowano: czw, 20 sty 2022 07:30
Autor: | Zdjęcie: AC

Opole Lubelskie: Chcą upamiętnić pierwszego dyrektora liceum   - Zdjęcie główne

Marek Plis, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Z inicjatywą wyszło Towarzystwo Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego, które chce, aby w Liceum Ogólnokształcącym w Opolu Lubelskim odsłonięta została tablica pamiątkowa dedykowana Józefowi Kalinowskiemu.

Reklama

Zmarły w 1989 roku Józef Kalinowski to osoba szczególnie zasłużona dla opolskiego szkolnictwa, jak również i miasta. To dzięki niemu Opole Lubelskie ma szkołę średnią.

 

- Podjęliśmy decyzję o upamiętnieniu tej zasłużonej postaci tablicą pamiątkową, którą chcemy wmurować w budynek liceum. Po konsultacjach z moimi przyjaciółmi licealistami z różnych roczników, dyrekcją szkoły, a co ważne - z rodziną Józefa Kalinowskiego - pomysł stał się faktem – przyznaje Marek Plis, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego.

Towarzystwo ruszyło ze zbiórką pieniędzy na wykonanie marmurowej tablicy. I apelem do byłych absolwentów i obecnych uczniów o wsparcie inicjatywy w postaci symbolicznej złotówki na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem tablicy. A te opiewają na 3 tys.zł.

 

Józef Kalinowski był założycielem Liceum Ogólnokształcącego w Opolu Lubelskim i pierwszym dyrektorem tej szkoły. Funkcję tę sprawował przez 26 lat. W latach 1961-1964 był również dyrektorem Zasadniczej Szkoły Handlowej.

- Przed wkroczeniem na Lubelszczyznę wojsk radzieckich w 1944 r. w naszym mieście nie było szkoły średniej. Dzięki staraniom pana Józefa 20 września 1944 r. kuratorium oświaty wydało zgodę na utworzenie w Opolu Lubelskim prywatnego gimnazjum i liceum. 27 października zabrzmiał pierwszy dzwonek, oznajmiając rozpoczęcie nauki – wspomina Plis.

 

W 1946 r. opolska szkoła średnia zmieniła nazwę z prywatnego na Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące, a w 1949 r. na Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego.

W 1971 roku Józef Kalinowski przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1989 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Opolu Lubelskim.

 

 

I TY MOŻESZ POMÓC!

Wpłat na tablicę pamiątkową dedykowaną Józefowi Kalinowskiemu należy dokonywać na konto: Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola Lubelskiego

PKO BP Opole Lubelskie

Numer rachunku: 29 1020 3235 0000 5202 0030 5847

z dopiskiem „KALINOWSKI”

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy