reklama
reklama

Opole Lubelskie: Chcą odnowić pomnik pierwszego wójta Opola. Jutro kwesta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Dzień Wszystkich Świętych już jutro. Z tej okazji Zarządca Cmentarza w Opolu Lubelskim, Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego z pomocą OSP MDP Janiszkowice organizują na opolskim cmentarzu kwestę mającą na celu zebranie funduszy na renowację pomnika Kajetana Milczyńskiego.
reklama

W okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego na terenie cmentarza w Opolu Lubelskim odbędzie się kwesta, mająca na celu zebranie środków na odnowienie zabytkowego pomnika pierwszego Burmistrza/Wójta Opola, Kajetana Milczyńskiego, który pełnił urząd po upadku Powstania Styczniowego.
W działaniach udział bierze Zarządca Cmentarza, Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego, a w zbiórce pomagać będzie OSP MDP Janiszkowice.

Za organizację prac dotyczących odnowienia pomnika odpowiadać będzie zarządca reprezentowany przez Zbigniewa Zacharskiego.

Kajetan Milczyński przewodniczył komitetowi budowlanemu, który nadzorował remont kościoła w Opolu Lubelskim 1873-1875, za ks. Leona Popławskiego. Pełnił on też funkcję sędziego w opolskim sądzie gminnym.



- Informacje pozyskaliśmy dzięki pomocy niezastąpionej pani Ewie Śmiech, Helenie Górskiej, a część odnajdując w zasobach internetowych - mówi Paweł Januszek, Członek Zarządu Stowarzyszenia Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego.

Kim był Kajetan Milczyński?

Po upadku powstania styczniowego Opole Lubelskie stało się gminą mieszaną, tracąc prawa miejskie. Składało się z dawnego miasta i okolic, czyli majątków ziemskich i 23 wsi.

Kajetan Milczyński - syn Aleksandra i Magdaleny z Jesiewiczów - urodził się 13 sierpnia 1826 r. w Mętowie. Jego ojciec był ekonomem we wsi Mętów. Kajetan Milczyński przewodniczył komitetowi budowlanemu, który nadzorował remont kościoła w Opolu Lubelskim 1873-1875, za ks. Leona Popławskiego. Pełnił on też funkcję sędziego w opolskim sądzie gminnym. Stanowisko wójta piastował ponad 10 lat - aż do swojej śmierci 6 września 1876 r.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama