reklama
reklama

Opole Lubelskie: Archeolodzy badali znaleziska na terenie budowy nowego pawilonu szpitala

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieNa terenie budowy nowego pawilonu szpitalnego w Opolu Lubelskim natrafiono na ciekawe znaleziska archeologiczne.
reklama

Wszystkie one odkryte zostały podczas wykonywania prac ziemnych. Są to fundamenty ceglanych murów - pozostałości po trzech budynkach z czasów, kiedy przekształcono pałac Lubomirskich na koszary moskiewskiego pułku. Żołnierze stacjonowali tam do 1914 r.


- W związku z tym, decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wstrzymane zostały roboty budowlane i ziemne na działkach położonych przy ul. Szpitalnej w Opolu Lubelskim oraz nakazane zostało przeprowadzenie badań archeologicznych odsłoniętych reliktów zabytkowej architektury - przekazuje powiat opolski.

Archeolodzy mieli w Opolu Lubelskim trochę pracy.

Odkryto fragment fundamentu zachodniej ściany budynku (przy przychodni specjalistycznej), który widoczny jest na planie z 1776 roku. Znaleziono też piwnicę pod tym budynkiem. Fundament był z cegieł, miał konstrukcję arkadową i wzmocnienie z cegieł od zachodniej strony. Piwnica również była z cegieł, sklepiona, o kształcie zbliżonym do kwadratu. Jej ściany miały 0,5 m grubości, a wewnątrz była pusta przestrzeń o wysokości 1,5 m.

reklama


Po stronie północnej przychodni odkryto natomiast fragment ceglanego budynku ustawionego w kierunku wschód-zachód. Miał 8,2 m długości i 2,5 m szerokości. Budynek był płytko posadowiony, co sugeruje, że był parterowy. Nie ma go na planach z 1776 roku ani z początku XIX wieku, więc prawdopodobnie powstał później. Może być związany z rosyjskimi koszarami, które działały tu od 1854 roku.


Ostatnim ze znalezisk był nietypowy fundament z cegieł ułożonych warstwowo. Miał 8 m długości i 3,5 m szerokości. W jednym miejscu przechodził w wąski mur. Ze względu na płytkie posadowienie i niestabilne podłoże, prawdopodobnie podtrzymywał lekką drewnianą konstrukcję. Może to być pozostałość po budynku gospodarczym z połowy XIX wieku, związanym z rosyjskimi koszarami.

reklama


Prace wykopaliskowe często prowadzą do odkryć archeologicznych, które pomagają lepiej zrozumieć historię danego miejsca. Takie znaleziska są cennym źródłem informacji o przeszłości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo