reklama
reklama

Niesiołowice: Pożar sadzy w kominie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP KSRG Józefów nad Wisłą

Niesiołowice: Pożar sadzy w kominie - Zdjęcie główne

(zdjęcie poglądowe) | foto OSP KSRG Józefów nad Wisłą

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieW ostatnich tygodniach nasi strażacy często wyjeżdżają do pożarów sadzy. Jak nie dopuścić do takiego zdarzenia?
reklama

W czwartek, 6 lutego o godzinie 17.44 strażacy zadysponowani zostali do pożaru sadzy w przewodzie kominowym, do którego doszło w Niesiołowicach (gmina Józefów nad Wisłą).


W akcji udział brali strażacy z OSP KSRG Józefów nad Wisłą oraz z JRG Opole Lubelskie. 

Palenie mokrym drewnem, płytami wiórowymi, spalanie śmieci, gumy czy odpadów komunalnych z tworzywa sztucznego powoduje odkładanie się w przewodzie kominowym sadzy. A gdy ta się nagromadzi, może dojść do pożaru.

Co robić, żeby nie dopuścić do pożaru sadzy?

· nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów, utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami,
· dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego w odstępach czasu zależnych od stosowanego paliwa,
· dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.

- Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów odprowadzających spaliny mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach przewodu spalinowego osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina - czytamy na stronie gov.pl.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji czyszczenie kominów przeprowadzać powinniśmy minimum co kwartał. Od tego zależeć może nasze bezpieczeństwo i zdrowie, ale dzięki temu unikniemy też mandatu (do 500 zł).

Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo głośny szum, który spowodowany jest gwałtownym spalaniem w przewodzie kominowym. Często w takiej sytuacji z komina wydobywają się płomienie ognia strzelające iskrami i ciemny dym. Temperatura podczas pożaru sadzy przekracza 1000°C, co może doprowadzić do rozszczelnienia się komina, a w konsekwencji może przyczynić się do zapalenia innych elementów budynku.

Co zrobić, gdy zauważymy pożar sadzy:

· niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
· wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
· zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i, o ile to możliwe, od góry.

I najważniejsze:
Do palącego się komina nie wlewamy wody, bo może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Jak podaje portal gov.pl. by ugasić palącą się sadzę, należy wsypać do wlotu komina sól kuchenną lub piasek, a jeśli to nie pomoże - należy użyć gaśnicy proszkowej (podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina).

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wspólnota Opolska to najciekawszy, zawsze aktualny i bezstronny lokalny serwis infomacyjny. Zaglądaj do nas regularnie a nie przegapisz żadnego ważnego tematu, lub wydarzenia z Opola Lubelskiego. Pamiętaj: opolelubelskie.24wspolnota.pl Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama