Piotr Rafałko to znany tenor. Jest absolwentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednym z najbardziej znaczących był koncert inaugurujący 38. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos w Szwajcarii, I Europaische Herbstakademie - Essen oraz 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Inną wielką pasją pana Piotra jest historia, przede wszystkim ta dotycząca Legionów Piłsudskiego. A wolne chwile tenor spędza, malując. Specjalizuje się w portretach.
- Cykl dzieł Piotra Rafałko to sto obrazów. Nam udało się powiesić 35 i to mniejszych gabarytów - mówiła Jadwiga Religa, kustosz Muzeum Reginalnego w Kluczkowicach, otwierając wystawę. - Pan Piotr to człowiek wielu talentów, uzdolniony nie tylko plastycznie, ale i muzycznie. Z wykształcenia i z zawodu jest on śpiewakiem operowym, tenorem. Grafik zawodowy ma zamknięty i zapełniony, a w międzyczasie jeszcze maluje - dodaje.
Niestety sam autor nie mógł dotrzeć na wernisaż. Nie udało się zadać mu wielu pytań, które nasuwają się podczas oglądania jego obrazów.
Mimo wszystko wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, co więcej - obrazy stały się początkiem interesującej dyskusji, jaka wywiązała się wśród uczestników tego wydarzenia. Wszyscy byli zachwyceni dziełami pana Piotra.
- To dla nas prawdziwa lekcja historii, jakiej z doświadczenia nikt z nas nie może pamiętać, a tu mamy obraz takiego legionisty - mówiła jedna z uczestniczek wystawy.
- Wernisaż jest okazją do doświadczenia żywej historii - jak ludzie kiedyś wyglądali, zachowywali się i kochali swoją ojczyznę, chcieli za nią walczyć. Te portrety legionistów na stulecie niepodległości autorstwa Piotra Rafałko przypominają, że młodzi ludzie, idąc do Legionów, mieli tylko wiarę, że odzyskają wolną Polskę. W tych młodych ludziach była ogromna wiara i determinacja, aby za Polskę oddać życie. Te portrety teraz patrzą na nas i czegoś od nas wymagają. Nadal aktualne jest przesłanie poety Juliusza Słowackiego – Jaka Polska? - mówi Michał Kramek, etatowy członek zarządu Powiatu Opolskiego. - Kończmy dzięki tej wystawie świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na nowo uświadamiamy sobie, że warto być Polakiem - dodaje.
Piotr Rafałko 100 obrazów namalował w ...rok. Są to nie tylko portrety. Obrazy są różnej wielkości, na niektórych znajduje się nawet dziesięć osób, których mundury namalowane są z najdrobniejszymi szczegółami.
Wystawę można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach do końca września. Dość krótko, ale Piotr Rafałko ma już zaplanowane inne wystawy.
- Pewnego dnia przyszedł do mnie Pan Edward Szwed, który widział piękną wystawę w Lipsku. Obiecałem, że wszystko zrobię, aby tę wystawę sprowadzić do Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, żeby edukować ducha patriotyzmu w nas. Znalazłem kontakt przez innych artystów z Warszawy do Pana Rafałko, z którym ustaliłem, że nasze muzeum przechowa na okres covidu obrazy, a teraz nieodpłatnie możemy podziwiać piękne portrety olejne, będące wiernym odzwierciedleniem zachowanych fotografii portretowych legionistów z lat 1914-1018. Portrety są również pretekstem do pokazania różnorodnych mundurów, odznak, medali, zmieniających się wraz z formowaniem poszczególnych formacji I, II i III Brygady - opowiada Michał Kramek o idei zorganizowania wystawy w Kluczkowicach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.