Reklama

Reklama

Karczmiska: Nowy pomnik przyrody w gminie. Nazwano go Jan Kleniewski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: AC

Karczmiska: Nowy pomnik przyrody w gminie. Nazwano go Jan Kleniewski - Zdjęcie główne

Dąb Jan Kleniewski rośnie na stacji kolejki wąskotorowej w Karczmiskach | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Rosnący na stacji kolejowej w Karczmiskach Pierwszych dąb szypułkowy zostanie wpisany na listę pomników przyrody. A wszystko po to, aby zachować jego szczególną wartość przyrodniczą, krajobrazową i dydaktyczną.

Reklama

 

Wnioskowała o to Liga Ochrony Przyrody w Kielcach, która wystąpiła do wójta z wnioskiem o ustanawianie dęba szypułkowego pomnikiem przyrody.

Ustanawianie pomników przyrody należy do wyłącznych kompetencji Rady Gminy, która podejmuje uchwałę w tej sprawie. Natomiast sam nadzór nad pomnikiem przyrody sprasowuje już wójt. Na ostatniej sesji Rada Gminy Karczmiska podjęła uchwałę o ustanowieniu nowego pomnika przyrody. Nadali też mu imię Jana Kleniewskiego (1845 – 1918), inicjatora budowy kolejki.

Rosnący na stacji Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej dąb szypułkowy ma 25 m wysokości i 390 cm w obwodzie pnia. To kolejny pomnik przyrody na terenie gminy Karczmiska. Najbardziej znany to dąb Władek z Zagrzęby. Jego wiek ocenia się na około 700 lat. Ma 26 m wysokości i 8,9 m w obwodzie pnia. Trzy kolejne pomniki przyrody znajdziemy na terenie zespołu dworsko – parkowego w Karczmiskach Pierwszych. Są to grab zwyczajny, platan klonolistny i lipa drobnolistna. Swój pomnik przyrody ma też Noworąblów, jest to dąb szypułkowy, którego obwód pnia wynosi 4,5 m.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy