To inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. W każdej gminie województwa lubelskiego, w której podczas II wojny światowej żyli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego i którzy zamordowani zostali przez Niemców, zawisnąć mają pamiątkowe tablice.
CZYTAJ TAKŻE:
Józefów nad Wisłą jest jedną z trzech gmin w powiecie opolskim, w których pojawią się takie tablice. Jej odsłonięcie odbędzie się dziś o godz. 12. Tablica zamontowana została na ścianie Urzędu Miasta.
W latach 20. XX wieku Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców Józefowa nad Wisłą. Mieli tu swoją bożnicę, dom modlitwy, mykwę i cmentarz. A nawet partie polityczne.
Podczas okupacji niemieckiej w Józefowie nad Wisłą istniały dwa obozy pracy dla Żydów.
Pierwszy mieścił się w budynku bożnicy, zatrudniał on około 300 osób, które pracowały przy budowie wałów w Rybitwach. Obóz ten zlikwidowano w marcu 1942 roku.
Drugi obóz pracy w Józefowie nad Wisłą działał od maja do października 1941 r. w budynku miejscowej szkoły. W nim z kolei pracowali Żydzi polscy, austriaccy i niemieccy.
W maju 1942 roku józefowscy Żydzi wywiezieni zostali do obozu w Opolu Lubelskim. Stąd prawdopodobnie trafili do obozu zagłady w Sobiborze.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
· Otwarcie uroczystości, przywitanie zaproszonych gości przez burmistrza Józefowa nad Wisłą
· Wystąpienie marszałka województwa lubelskiego
· Zarys historii społeczności żydowskiej w Józefowie nad Wisłą
· Przemówienia gości
· Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 80.rocznicy zagłady polskich Żydów
· Zakończenie uroczystości
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.