- Spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach stwarza nie tylko zagrożenia zdrowotne, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń. Zawarte w niektórych odpadach substancje żywiczne nie ulegają spaleniu, ale oblepiają i zatykają przewody kominowe. Palenie śmieci powoduje zapychanie się kominów sadzą, co może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego - przestrzegają opolscy urzędnicy.
W wyniku spalania śmieci w naszych piecach uwalnia się cała masa szkodliwych substancji, m.in. powodujące zanieczyszczenie metalami ciężkimi pyły, tlenek węgla (trujący!), tlenek azotu (podrażnia płuca, może też je uszkodzić), dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór oraz dioksyny (rakotwórcze!).
Jeśli widzimy czarny, ciemnoszary albo bladopomarańczowy dym, możemy podejrzewać, że nasz sąsiad pali w piecu czymś, czym nie powinien...
Takie sytuacje można zgłaszać policjantom. Jeżeli dojdzie do interwencji i przyłapią kogoś na paleniu śmieciami - mogą na taką osobę nałożyć mandat karny.
A dodatkowo zgłoszenie takie może doprowadzić do kontroli, podczas której sprawdzona zostanie kotłownia, miejsce składowania opału, ale kontrolerzy mogą też pobrać próbkę popiołu z pieca, a w niektórych przypadkach właściciele wezwani zostaną do złożenia zeznań, które pozwolą ustalić, czy używają zgodnego z obowiązującymi normami paliwa.
- Spalanie odpadów podlega karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł - przypominają nasi urzędnicy.
Czym możemy palić w piecach?
- drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym
- węglem
- papierem, tekturą i opakowaniami z tektury
- trocinami, wiórami i ścinkami, korą i korkiem
- pelletem, brykietami drzewnymi
- zbożem
Co jest zakazane?
- butelki plastikowe
- worki foliowe
- ubrania, szmaty, obuwie
- zabawki
- gazety kolorowe
- zużyte pieluchy jednorazowe
- płyty laminowane i wiórowe
- ramy okienne (drewniane i plastikowe)
- podkłady kolejowe
- meble
- drewno malowane, lakierowane i impregnowane
- opony
Spalanie śmieci emituje szkodliwy dym, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia - zanieszczyszcza nasze organizmy metalami ciężkimi, czego efektem jest uszkodzenie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego, podrażnienie, a niekiedy i uszkodzenie płuc, trudności z oddychaniem, alergie pokarmowe, a nawet choroby nowotworowe.
Statystyki pokazują, że w każdym roku ze względu na zły stan powietrza umiera ok. 28 tysięcy Polaków!
Paląc śmieci, zatruwamy swoje najbliższe otoczenia, ale też ziemię i wody gruntowe, co ma też wpływ na spożywane przez nas produkty (np. warzywa, owoce, mleko, jajka).
Ale to nie koniec niebezpiecznych skutków spalania śmieci. Palone plastikowe butelki i tworzywa sztuczne uwalniają m.in. chlorowodór, a ten w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny, który z kolei jest przyczyną kwaśnych deszczy.
Paląc śmieci, możemy zniszczyć przewody kominowe, a to doprowadzić może nawet do zaczadzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.