Reklama

Reklama

Chodel: Komisja Rolnictwa wskazała wójtowi, na które drogi ma pozyskać pieniądze

Opublikowano: ndz, 16 sty 2022 19:52
Autor: | Zdjęcie: AC

Chodel: Komisja Rolnictwa wskazała wójtowi, na które drogi ma pozyskać pieniądze  - Zdjęcie główne

W czwartek obaradowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środkowiska Rady Gminy Chodel | foto AC

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Chodelscy radni chcą, aby wójt podczas ubiegania się o środki na budowę dróg dojazdowych do pól, wziął pod uwagę również ich propozycje. A tych radni zgłosili sześć.

Reklama

 

W minionym tygodniu na pierwszym w tym roku posiedzeniu spotkała się Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Gminy Chodel. Radni debatowali nad oceną stanu dróg dojazdowych do pól. I rekomendowali wójtowi swoje propozycje, które uwzględnione powinny zostać podczas ubiegania się o środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

 

- My też chcieliśmy zarekomendować swoje drogi, bo dotychczas był taki sposób w gminie, że my jako radni, jako komisja, dowiadywaliśmy się ostatni. Nie wiedzieliśmy, jakie drogi wójt planuje zgłosić. Zaczynał się remont czy oddanie, to pan wójt nas informował, że na te drogi został złożony wniosek. W tym roku chcieliśmy zacząć to od początku i mieć w tym jako radni, jako komisja swój udział – podkreślała na komisji radna Irena Rzedzicka.

 

Wójt z takimi stwierdzeniami się nie zgadza. Przypomniał radnym, że to oni decydują, a nie on o zabezpieczeniu środków w budżecie gminy na wkład własny w inwestycje. Radni czynią to podczas głosowania nad wprowadzeniem zmian budżetowych. I tak się to dzieje również w przypadku, gdy urzędnicy wnioskują o pozyskanie środków z FOGR, którym dysponuje marszałek województwa.

- Zarząd województwa lubelskiego planuje w pierwszym kwartale 2022 r. ogłosić nabór wniosków – zapowiada Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

 

Z wyjaśnień wójta wynika, że drogą, na którą w tym roku gmina Chodel chce pozyskać środki z FOGR, jest droga prowadząca z Przytyk do Wólki Komaszyckiej. Decyzja o wyborze tej konkretnej drogi zapadła jeszcze w ub.r.

Tymczasem Komisja Rolnictwa Rady Gminy Chodel rekomendowała wójtowi uwzględnienie w staraniach o środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych sześciu innych odcinków. Chodzi konkretnie o budowę dalszego odcinka drogi z Kolonii Borów do Grąd, a także wykonanie odcinków dróg z Książa do Siewalki, Ratoszyn - Radlin, odcinka równoległego do drogi wojewódzkiej 833 (Chodel – Kraśnik) łączącego Godów z Kolonią Wierzbica, jak również dwóch odcinków dróg prowadzących z Ratoszyna Pierwszego w kierunku Zastawek i Godowa.

 

Zdaniem wójta odcinki z Kolonii Borów do Grąd oraz z Ratoszyna do Radlina bardziej opłaca się zgłosić do przebudowy w ramach Polskiego Ładu, z uwagi, że poziom dofinansowania jest wyższy niż w przypadku FOGR-u.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy