Do Rady Gminy w Chodlu trafił już wniosek o nazwanie ronda znajdującego się na drodze wojewódzkiej 833 Chodel – Kraśnik imieniem generała Tadeusza Rozwadowskiego.
To urodzony w 1899 roku w Babinie zasłużony polski wojskowy z okresu I wojny światowej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie Bitwy Warszawskiej 1920, konstruktor i wynalazca wojskowy.
Losy generała związane są z naszą okolicą, co udokumentowane jest w źródłach. A takim namacalnym dowodem jego obecności generała i jego żołnierzy z pułku tzw. dzieci krakowskich jest kapliczka, która stoi przy rondzie. Ufundował ją nieżyjący mieszkaniec Godowa Jan Pietroń ku czci właśnie żołnierzy z korpusu generała Rozwadowskiego.
Jak podkreśla inicjator całego przedsięwzięcia generał Tadeusz Rozwadowski to postać znakomita i szlachetna, a także kluczowa i istotna dla Polaków i dla niepodległości Polski. Niewiele osób o tym jednak wie. Dlatego też jego postać powinna zostać odkryta na nowo.
- Propozycja nadania nazwy ronda i możliwość uhonorowania zasług generała Tadeusza Rozwadowskiego podyktowana jest chęcią oddania czci jednemu z najwybitniejszych generałów w historii Wojska Polskiego – tłumaczy Paweł Januszek ze Stowarzyszenie Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego.
- Generał jest bardzo zasłużony dla Polski, a tu, lokalnie pozostawił świadectwa jakim był Polakiem. Zdarzenia, które miały miejsce w Chodlu, związane z ocaleniem za sprawą wstawiennictwa generała Rozwadowskiego tutejszego proboszcza ks. Piotra Ozimińskiego, a także dokonania wojskowe mające tu miejsce, ukazujące kunszt żołnierski oficera, późniejszego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, głównego stratega w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej, powinny zostać w pełnej mierze odkryte, ukazane i docenione – podkreśla.
Chodelscy miłośnicy historii popierają inicjatywę upamiętnienia postaci generała nazywając jego imieniem rondo w pobliżu którego stoi kapliczka jemu dedykowana.
- To postać mało znana, można powiedzieć wytarta z historii, a niezwykle ważna – zauważa Karol Paprocki z Chodla, twórca prywatnego muzeum. - Generał Rozwadowski w czasie I wojny światowej stacjonując pod Chodlem wykazał się ogromną wiedzą prowadzenia działań zbrojnych. Oprócz mogił żołnierzy i kapliczki przy rondzie na terenie gminy nie mamy żadnej formy upamiętnienia i nawiązania do Wielkiej Wojny. Ta kapliczka wymaga, aby nazwa ronda była z nią powiązana, więc rondu imię generała Tadeusza Jordana Rozwadowskiego się należy – uważa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.