reklama
reklama

Bezpieczeństwo nad wodą. Przypominamy najważniejsze zasady

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Prewencji KGP

Bezpieczeństwo nad wodą. Przypominamy najważniejsze zasady - Zdjęcie główne

foto Biuro Prewencji KGP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskieLato mamy w pełni. Temperatury szybują w górę, zachęcając nas do spędzania wolnego czasu nad wodą. Jak bezpiecznie korzystać z jej uroków?
reklama

Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad wodą powinni zapamiętać kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa.


- Przede wszystkim to czas, w którym musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Odpowiedzialne zachowanie, dostosowanie do warunków i świadomość ryzyka to kluczowe elementy, które pozwolą nam spędzić bezpiecznie wakacje nad wodą - przypomina Biuro Prewencji KGP.

Oto one:


Przygotowanie

Przed wyprawą na spływ kajakowy musimy sprawdzić warunki pogodowe i stan rzeki lub jeziora. Trasa powinna być dostosowana do naszych umiejętności, a sprzęt sprawny - bez uszkodzeń, pęknięć czy wycieków. Pamiętajmy o wiosłach i kamizelkach asekuracyjnych, ale także o naładowanym telefonie. Ważna jest też odpowiednia odzież dostosowana do zmiennych warunków atmosferycznych i buty z podeszwą antypoślizgową.



Umiar

Korzystając z kajaków czy rowerków wodnych, musimy być trzeźwi. Alkohol zaburza koordynację ruchową, ale także zdolność oceny sytuacji na wodzie. A prowadzenie obiektów pływających po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.



Zabezpieczony ekwipunek

Ważne jest odpowiednie przygotowanie i zapakowanie bagażu. Musi on być umieszczony tak, by nie przeszkadzał podczas wiosłowania, nie powinien się przesuwać. A elektronikę zabezpieczamy w specjalnym i nieprzemakalnym etui.



Podstawowe zasady poruszania się

Przede wszystkim nie powinniśmy płynąć za blisko brzegu i innych przeszkód, a między kajakami musimy zachować bezpieczny dystans.



- Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, nieprzecenianie własnych umiejętności oraz prawidłowe przygotowanie się tego typu aktywności - przypomina Biuro Prewencji KGP.

I jeszcze najważniejsze numery alarmowe:


112 - dostępny na terenie całej Unii Europejskiej z telefonów stacjonarnych i komórkowych; dodzwonimy się także z telefonów bez karty SIM



601 100 100 – numer alarmowy koordynacji ratownictwa wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama