Reklama

Reklama

28 km dróg powiatu opolskiego idzie do przebudowy

Opublikowano:
Autor:

28 km dróg powiatu opolskiego idzie do przebudowy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje opolskie Powiat rozstrzygnął przetarg na przebudowę zniszczonych dróg biegnących przez gminy Poniatowa i Karczmiska. Ruszył też z pracami w Opolu Lubelskim.

Reklama

W połowie marca drogowcy weszli na ulicę Szkolną w Opolu Lubelskim. Przebudowywać mają ostatni ponad półkilometrowy odcinek. Prace wykonuje firma ze Zwolenia. Ich zakończenie przewidziane jest na koniec maja br. Koszt sięga 270 tys.zł. Inwestycję realizuje Zarząd Dróg Powiatowych.

Na drodze łączącej gminy Opole Lubelskie i Józefów nad Wisłą też remont. Chodzi o 6,7 km odcinek z Zadola do Chruśliny.

Władze powiatu przyznają, że od początku kadencji systematycznie wdrażają plan budowy i remontów. Plan postawiły sobie ambitny. Chcą do końca kadencji przebudować ponad 100 km, co przełożyć ma się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach.

- Szczególnie cieszą opinie mieszkańców, że inwestycje są zauważalne i po latach stagnacji wreszcie nastąpiła zmiana. Plany na najbliższe lata są bardzo ambitne. W tym roku chcemy przebudować 28 km dróg – mówi Dariusz Piotrowski, starosta opolski i apeluje do mieszkańców o dalsze zaufanie i cierpliwość.

 

O pięć milionów taniej

Urzędnicy starosty rozstrzygają przetarg na przebudowę kolejnych dróg powiatowych. Tym razem biegnących przez gminy Poniatowa, Karczmiska i miasto Opole Lubelskie.

Starosta jest zadowolony z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że w powiecie powstanie długi odcinek nowej nawierzchni, łączący nasz powiat z lubelskim i puławskim. A drugi, że na obu inwestycjach uda się zaoszczędzić i to duże pieniądze. W sumie około pięć milionów złotych. Przetarg cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego dwanaście firm.

Pierwsza inwestycja ujęta w przetargu dotyczy przebudowy ponad 12 km, na które składają się trzy odcinki. Pierwszy to 7,2 km odcinek drogi powiatowej z Jeziorszczyzny przez Zaborze do Niezabitowa. Drugi ponad 2,6 km odcinek z Karczmisk do Słotwin. Trzeci 2,5 km z Niezabitowa do granicy z powiatem lubelskim.

Powiat na wykonanie tego zadania przeznaczył ponad dziesięć milionów złotych. Ale po otwarciu ofert okazało się, że firmy są w stanie wykonać prace za znacznie mniejsze pieniądze - o ponad cztery miliony  złotych - niż pierwotnie szacowano. Najniższą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych ze Zwolenia – 5,9 mln zł. Najwyższą Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina – 7,8 mln zł. Cały odcinek zrobiony ma zostać do połowy października przyszłego roku.

Druga inwestycja, ujęta w tym samym przetargu, to przebudowa ponad 2,8 km odcinka w Opolu Lubelskim. Chodzi konkretnie o trzy ulice – Al.600-lecia, Parkową i Podzamcze. Najkorzystniejszą ofertę złożyła również firma ze Zwolenia. Opiewa ona na niecałe 2,2 mln zł. Najdroższa na 2,8 mln zł przedstawił  LS Complex z Lublina. Powiat zarezerwował prawie 3,4 mln zł. Zakończenie prac przewidziane jest na połowę listopada br.

- Myślę, że w kwietniu podpiszemy umowy z wykonawcami. Wszystko zależy od tego, kiedy ogłoszona zostanie przez premiera lista rankingowa wniosków dająca nam dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – zaznacza Dariusz Piotrowski, starosta opolski.

Gdy premier ogłosi listę, będzie wiadomo też, czy w tym roku wykonana zostanie przebudowa drogi powiatowej biegnącej przez gminę Wilków. Chodzi o ponad pięciokilometrowy odcinek biegnący przez Rogów, Kosiorów w stronę Żmijowisk.

- Jeśli ta droga znajdzie się na liście rankingowej, a prawdopodobnie znajdzie się, to wtedy ogłosimy przetarg i jeszcze dodatkowo pięć kilometrów w tym roku zrobimy. Jest to zadanie, które ma zostać zrealizowane w cyklu jednorocznym – mówi.

Walczą o kolejną kasę

Władze powiatu nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o przebudowę dróg powiatowych. Starają się już o kolejne środki na wykonanie kolejnych odcinków. Tym razem wystąpiły do ministerstwa infrastruktury o wsparcie modernizacji 1,2 km odcinka od Pustelni do Majdanu Trzebieskiego. Całe zadanie opiewa na ponad 800 tys.zł. Jeśli powiat otrzyma dofinansowanie, będzie to kolejna droga powiatowa przebudowana w gminie Opole Lubelskie.

Trwają prace nad przygotowaniem kolejnych dokumentacji na przebudowę kolejnych dróg ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Pierwsza to droga z Poniatowej do obwodnicy Chodla, łącznie z odcinkiem biegnącym przez Adelinę. Urzędnicy przymierzają się, aby we wniosku uwzględnić również odcinek od Dębin do drogi wojewódzkiej 747 w Emilcinie.  W sumie około 15 km do przebudowy.

Drugi wniosek ma dotyczyć czterokilometrowego odcinka w gminie Łaziska, Janiszów – Braciejowice – Kolonia Koło.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy